Putin Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e Rus banyosu hediye etti

204

Çin'in başkenti Pekin'e devlet ziyareti gerçekleştiren Rusya lideri Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e Rus banyosu hediye etti.

Çin'in Tientsin şehrini ziyaret eden Putin, buradaki keresteleri göstererek, hediye edeceği banyonun bunlardan hazırlanacağını söyledi.

Çinli lider ise gülerek 'Bana küçük bir parça (hediye etseniz)' diye yanıt verdi. Daha sonra Putin, bazı fotoğraflar göstererek, banyonun hazırlandıktan sonra nasıl görüneceğini anlattı.

Cinping "Bunu nereye koyacağımı ciddi bir şekilde düşünmek zorundayım, bu benzersiz bir ev, çok teşekkür ederim" dedi.

Putin, Çinli dostuna 2016 yılında da bir koli Rus dondurması hediye etmişti.

Rus banyosu nedir?

Halk arasında buhar banyosu ya da sadece banyo olarak da bilinen Rus banyosu, yüzyıllardır Rusya’da, Ukrayna’da yaşamın değişilmez bir parçası olagelmiştir. Çarlardan köylülere kadar tarihler boyunca Ruslar, Rus banyosunu sadece yıkanmak için değil, aynı zamanda birtakım dini seremoniler düzenlemek ve hastalıklarına şifa bulmak için de kullanmıştır.

Rus banyosunun özelliği, nem oranının atmosferdeki nem oranına yakın oluşu. Normal bir saunada nem oranı yüzde 5-10, sıcaklık ise 100 derecenin üzerindedir. Diğer tip banyolarda, örneğin Türk hamamında nem oranı yüzde yüze yakınken, sıcaklık ise 40 dereceyi geçmez. Rus banyosunda ise nem oranı yaklaşık yüzde 60-70 olup, sıcaklık ise en fazla 80 dereceye kadardır. Rus banyosundan çıktığınızda kendinizi 10 yıl genç, cildinizin ise bebek gibi yumuşak ve pürüzsüz olduğunu hissedeceksiniz.

resim tanımı girin

resim tanımı girin

HABERRUS