ABD-Rusya krizi 'Teremok'u vurdu: New York'taki iki şubesi kapandı

191

Son günlerde yükselen ABD-Rusya krizi, ünlü Rus fast-food zinciri Teremok’u da vurdu. Restoranın ABD’nin New York kentinde bulunan iki şubesi kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Restoranın sahibi Mihail Gonçarov geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, gıda müfettişinin kendilerini denetlediğini, denetim sırasında düşmanca bir yaklaşımla karşı karşıya kaldıklarını ve kendilerine bodrum katında gizli toplantılar yapıp yapmadıklarının sorulduğunu belirtmişti.

Rus basınına konuşan Gonçarov, restoranların kapanmasını 'teknik bir mesele' olarak ifade etti ve "ABD-Rusya ilişkileri düzelene kadar burada yeni restoran açmanın bir mantığı olmadığını düşünmüyorum" dedi.

Gonçarov kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Evet iki restoranı da kapattık. Gereksiz politik spekülasyonlardan kaçınmak için bu duruma yorum yapmamaya karar verdim. Mart ayındada belirttiğim gibi, düşmanlıklarla karşı karşıya kaldık" dedi.

Teremok, yurtdışındaki ilk şubesini 2016 yılında New York'ta açmış ve 30 kişiye istihdam sağlamıştı.

Geçtiğimiz Mart ayında konuyla ilgili açıklama yapan Rus iş adamı, denetimler esnasında "Şirketiniz Putin'e mi ait? Rusya'dan kara para mı aklıyorsunuz?" gibi sorular yöneltildiğini söylemişti.

HABERRUS