İngiltere'den Rusya'ya: Burayı kimyasal silah çöplüğüne çevirdiniz

93

İngiltere'de iki kişinin daha Noviçok sinir gazı nedeniyle rahatsızlandığının açıklanmasından sonra İçişleri Bakanı Sajid Javid, Rusya'yı "İngiltere'yi kimyasal silah çöplüğüne çevirmekle" suçladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova ise bu iddianın "kirli bir siyasi oyun" olduğunu ve İngiltere'nin kendilerinden özür dilemesi gerektiğini belirtti.

İngiltere'de Amesbury kasabasında Cumartesi günü 45 yaşındaki Charlie Rowley ve 44 yaşındaki Dawn Sturgess'in bir evde bayılmasının ardından, çiftin Noviçok sinir gazından etkilendiği tespit edilmişti.

BBC'nin aktardığına göre çift, şuanda hastanede yoğun bakımda.

İngiltere'nin iddialarına göre 'Noviçok' isimli sinir gazı, geçtiğimiz aylarda eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın hastaneye kaldırılmasına da yol açmıştı. Bu olay Rusya ile Batı ülkeleri arasında yeni bir krize neden olmuştu.

Amesbury, Skripallerin zehirlendiği Salisbury kasabasının birkaç kilometre uzağında.

Karşılıklı suçlamalar devam ediyor

İçişleri Bakanı Sajid Javid, "Artık Rusya'nın neler olduğunu açıklama zamanı geldi" dedi ve çiftin Salisbury'de Skripallara yapılan kimyasal saldırıdan çevreye yayılan gazlara maruz kalmış olabileceğini söyledi.

Javid "Halkımızın bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hedef haline getirilmesi, sokaklarımızın, parklarımızın ve kentlerimizin kimyasal silah çöplüğüne çevrilmesi kesinlikle kabul edilemez." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise, İngiltere'ye "kirli oyunlara son verme" çağrısı yaptı ve daha önce İngiltere ile işbirliği için yaptıkları onlarca teklifin yanıtsız bırakıldığını belirtti.

Rus devlet medyasında çıkan haberlerde de suçlamalar reddedildi.

Rusya 1, İngiltere'nin Rusya'daki Dünya Kupası'na gölge düşürmek için bunu yapmış olabileceğini söylerken, Gazprom'un sahibi olduğu NTV ise bunun amacının taraftarların Rusya'ya gitmekten vazgeçirmek olduğunu belirtti.

HABERRUS