Rusya'da en çok çalınan 5 otomobil markası

362

Hyundai, Kia, Toyota, Nissan ve Ford, Rusya'da 2018 yılının ilk 6 ayında en çok çalınan otomobil markaları oldu.

Ria Novosti'nin sigorta şirketlerinden aldığı bilgilere göre Renault, Lexus ve Mazda da 'popüler' markalar arasında.

Audi, Mitsubishi, BMW, Peugeot, Volkswagen, Land Rover, Infiniti, Jaguar ve Rusya'nın yerli otomobili Lada ise en az çalınan otomobil markaları.

Rusya'nın en büyük sigorta şirketlerinden Rosgosstrah'ın verilerine göre en çok çalınan 3 otomobil markası sırasıyla Toyota, Kia ve Hyundai.

En çok çalınan modeller

Hırsızların en çok tercih ettiği modeller ise sırasıyla: Toyota Camry, Toyota Land Cruiser 200, Toyota RAV4, Toyota Hilux, Lexus LX, Lexus RX, Lexus GX, Hyundai Solaris, Hyundai Creta, Hyundai Santa Fe, Hyundai Tucson, Hyundai IX35, Hyundai i30, Hyundai Genesis, Mazda CХ-5, Kia Sportage, Kia Rio, Kia Ceed, Kia Optima, Kia Quoris, BMW 5 Series, BMW X6, Ford Focus, Ford Mondeo, УАЗ Patriot, Нива, Land Rover Discovery, Audi A6 Allroad, Nissan Almera, Nissan Pathfinder, Nissan X-Trail, Nissan Qashqai, Renault Duster, Renault Logan/SR, Renault Fluence, Mitsubishi ASX, Volkswagen Passat, Peugeot 408, Infiniti QX70.

Renessans Sigorta'dan yapılan açıklamaya göre otomobil hırsızlıklarının çoğu yedek parça için yapılıyor. Yani çalınan otomobil parçalara ayrılarak satılıyor. Lüks otomobiller ise Şasi Numarası (VIN) değiştirilerek Rusya'nın farklı bölgelerinde veya yurt dışında tekrar satılıyor.

Rusya genelinde ilk 6 ayda toplam kaç adet otomobilin çalındığı bilinmiyor ancak piyasada yalnızca Ingosstrah sigorta şirketi, çalınan 359 araç için tazminat ödemesi yaptığını duyurdu.

HABERRUS