Rus Büyükelçi: Türklere vize muafiyetinden bahsetmek için erken

392

Rusya’da çalışan resmi pasaport (yeşil) hamilleri ile büyük işadamları için vize sürecinin kolaylaştırılması yönünde iki ülke arasında çalışmaların sürdüğünü belirten Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, ancak henüz vize muafiyetinden bahsetmek için erken olduğunu söyledi.

TASS haber ajansına konuşan Yerhov, "Vize muafiyeti söz konusu değil. Söz konusu olan 2010 yılındaki hükümetler arası anlaşmanın uygulanmasına dönülmesi. Bu, aslını söylemek gerekirse, vize muafiyeti anlaşması değildi. Bu anlaşma sadece bir dizi vatandaşı vize formalitelerinden muaf tutuyordu. Mevcut duruma gelince, bildiğiniz gibi Rusya henüz tam olarak bu anlaşmaya dönmeye hazır değil. Ama biz Türk tarafına kolaylık uygulama olasılığını, Türk vatandaşlarının büyük bir kısmı için kolaylaştırılmış vize sistemini incelemeyi teklif ediyoruz" dedi.

Sputnik'in aktardi[ina göre Rus diplomat, "Bu öncelikle resmi pasaport hamilleri ile aktif olarak Rusya yönünde çalışan büyük işadamlarını ilgilendiriyor. Sanırım, yakın gelecekte biz Türk meslektaşlarımızla birlikte bu yönde çok büyük ölçekli olmasa da gerçek ve umut verici anlaşmalara çıkabileceğiz" diye ekledi.

Karlov soruşturması

Türk ve Rus makamların Rus Büyükelçi Andrey Karlov cinayetiyle ilgili soruşturmayı sürdürdüğünü belirten Yerhov, "Görünüşe bakılırsa belli bir süre sonra, gerçekleşen çalışmaların sonuçlarıyla ilgili daha somut bilgi alacağız" diye ekledi.

HABERRUS