Putin'e muhalif iki Rus, bir Ukraynalı gazeteci Afrika'da öldürüldü

177

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde ikisi Rus biri Ukraynalı üç gazeteci öldürüldü. Başkent Bangui'nin kuzeydoğusundaki Sibut kenti belediye başkanının verdiği bilgiye göre gazeteciler silahlı kişiler tarafından pusuya düşürüldü, sürücü ise saldırıdan kurtulmayı başardı.

Gazeteciler Soruşturma Kontrol Merkezi (TsUR) adıyla internet üzerinden yayın yapan bir Rus haber kurumu adına ülkede görevli olarak çalışıyordu. Kurum Facebook hesabından ölenler gazetecilerin isimlerinin Orhan Cemal, Aleksandr Rastorguyev ve Kirill Radçenko olduğunu duyurdu.

TsUR, gazetecilerin Wagner grubu olarak bilinen özel bir askeri birliğin faaliyetlerini araştırdıklarını bildirdi. Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklar, Wagner grubunun Kremlin adına doğu Ukrayna ve Suriye'de gizli askeri görevler üstlenen kişilerle bağlantı içinde olduğunu kaydediyor. Yerel ve uluslararası haberlerde Wagner'in Rusya'nın ülkenin güvenlik güçlerine bu yıl hafif silahlar teslim etmesinin ve yüzlerce askeri ve sivil eğitmen görevlendirmesinin ardından Orta Afrika Cumhuriyeti'nde faaliyete başladığı belirtiliyor.

resim tanımı girin

TsUR'nin finansmanı Putin'in en sert muhalifi

TsUR'un finansmanı, eski bir Rus petrol kralı olan ve hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle hapis yatan Mihail Hodorkovski tarafından sağlanıyor. Halen yurtdışında yaşayan Hodorkovski Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en sert muhaliflerinden biri olarak biliniyor. TsUR daha önce Putin'e yakın üst düzey yetkiller hakkında yolsuzluk iddialarıyla ilgili bir dizi araştırma yayınlamıştı.

Orta Afrika Cumhuriyeti 2013 yılında Francois Bozize'nin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmadan bu yana aşırı Hıristiyan ve Müslüman milisler arasındaki çatışmaların yol açtığı şiddet olaylarından dolayı yıkıma uğramış durumda. Ülkenin büyük çoğunluğunun hükümetin kontrolünün dışında kaldığı ülkede görev yapan Birleşmiş Milletler barış gücüne bağlı 12 bin asker de şiddet olaylarını önlemekte yetersiz kalıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan başsağlığı mesajı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde hayatını kaybedenlerin Rus gazeteci Orhan Cemal, belgeselci yönetmen Aleksandr Rastorguyev ve operatör Kirill Radçenko olduğunu belirtti.

Cesetlerin Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangi'ye ulaştırıldığını belirten bakanlık, gazetecilerin bu ülkede bulunduğunu olaydan sonra öğrendiklerini kaydetti.

Açıklamada, "Halihazırda büyükelçiliğimiz çalışanları, Rus vatandaşların ölümüyle ilgili tüm ayrıntıların tespit edilmesi ve cesetlerin Rusya'ya taşınması için yerel emniyet güçleri ve hükümetle yakın temas halindeler. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, ailelerine gereken desteği sağlamaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz" ifadelerine yer verildi.

HABERRUS