New York'ta dolandırıcılık operasyonu: 4 Rusya vatandaşı gözaltına alındı

77

Rusya’nın New York Başkonsolosluğu’nun Facebook hesabından "1 Ağustos ve 3 Ağustos tarihleri arasında FBI’ın New York şubesi kara para aklamak ve dolandırıcılık için işbirliği şüphesiyle 4 Rusya vatandaşını gözaltına aldı. Durum kontrolümüz altında" açıklaması yapıldı.

Açıklamada, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) 4 Rusya vatandaşını kara para aklamak ve dolandırıcılık için işbirliği yapmak suçlamasıyla gözaltına aldığı belirtildi.

Başkonsolosluk, gözaltına alınan 4 Rusya vatandaşına erişmek için FBI'dan talepte bulundu.

Açıklamaya göre, 1 kişi Boston'da gözaltına alınıp New York'a sevk edildi, diğer 2'si ise Los Angeles'ta gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4. Rusya vatandaşının yeri ise belirsiz.

Başkonsolosluk Sözcüsü Aleksey Topolskiy, Sputnik'e yaptığı açıklamada "FBI'a gözaltına alınan Rusya vatandaşlarına erişim talebinde bulunduk" ifadelerini kullandı.

İsimleri açıklandı

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Nicole Navas Oxman da Sputnik'e yaptığı açıklamada gözaltına alınan vatandaşların isimlerinin Stanislav Lisitskiy, Aleksey Livandniy, Nikolay Tupikin ve Kirill Dedusev olduğunu ifade etti.

Oxman, bir başka Rusya vatandaşı Maksim Suverin'in de 30 Temmuz'da da Boston'da geçen bir şikayet üzerine gözaltına alındığını kaydetti.

Oxman ayrıca FBI'ın dolandırıcılık ve kara para aklama davası çerçevesinde gözaltına alınan 25 kişi arasında 7 Rus ve eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri vatandaşlarının olduğunu belirtti. Oxman, Rusya vatandaşlarının çoğunun gözaltına alınanların milyonlarca dolarlık araç satışına yönelik sahte reklam yapmakla suçlandığını söyledi.

HABERRUS