"Rusya ile anlaştık, bazı vatandaşlarımıza vizeler kaldırılacak"

584

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş insanlarına ve resmi pasaport taşıyanlara vizelerin kaldırılması konusunda Rusya ile prensipte anlaşıldığını açıkladı.

Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı açıklamada, dün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanlı SergeY Lavrov ile görüşmeleri sırasında bu kararın alındığını duyurdu.

Lavrov, "İş adamlarımıza, özellikle TIR ve kamyon şoförlerine, resmi pasaport sahiplerine, servis pasaport sahiplerine vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık. Bayramdan sonra çalışma gruplarımız bir araya gelecek ve bunu yürürlüğe koyacağız. Temennimiz tabi ki pasaportların tamamen kalkması" dedi.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde hava saldırıları düzenleyen bir Rus savaş uçağını bütün uyarılara karşın hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürmüştü.

2015 yılının Kasım ayında gerçekleşen bu olayın ardından Türkiye ve Rusya arasında diplomatik ve ekonomik bir kriz patlak vermişti.

Rusya, önce umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulaması getirmiş, ardından bu uygulamayı hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşları da içe alacak şekilde genişletmişti.

Türkiye de bu kararların ardından hizmet pasaportu sahibi Rus vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı.

HABERRUS