Rusya Savunma Bakanlığı: İsrail'e cevap verme hakkına sahibiz

206

İsrailli mevkidaşı Avigdor Liberman'la telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Akdeniz'de düşürülen ve 15 Rus askerinin hayatını kaybetmesine sebep olan uçak kazasıyla ilgili, Rusya'nın İsrail'e karşı cevap verme hakkı olduğunu söyledi.

Suriye'nin Lazkiye kentine dün gece hava ve füze saldırıları düzenlenirken, Akdeniz'de Rus İl-20 uçağının vuurlup düşmesi ve 15 Rus askerine mezar olmasıyla birlikte İsrail-Rusya gerilimi yaşanıyor.

Şoygu: Tamamen İsrail'in yüzünden oldu

Savunma Bakanı Şoygu, düşen Rus uçağı ve 15 mürettebatın ölümünün sorumluluğunun tamamen İsrail tarafına ait olduğunu kaydetti. Şoygu ayrıca, İsrail'i, Suriye'de Rus ordusunu tehlike altında bırakan olaylardan kaçmasını hakkında defalarca uyardıklarını söyledi.

İsrail: Üzgünüz ama biz sorumlu değiliz

Moskova'nın Rus uçağını çatışma alanına çekip Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulmasını sağlamakla suçladığı İsrail ordusundan yanıt geldi.

Twitter'dan yapılan açıklamada ​'Suriye uçaksavarlarının ateşi sonucu düşen Rus uçağındaki askerler için üzüntü' ifade eden İsrail ordusu (IDF), "İsrail bu olaydan tümüyle Esad rejimini, İran ve Hizbullah terör örgütünü sorumlu tutuyor." denildi.

HABERRUS