Putin'in yabancılara vatandaşlık verme yetkileri genişletildi

568

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yabancılara vatandaşlık verme yetkilerini genişleten bir yasayı onayladı.

Duma'da onaylanan yasaya göre Putin, basitleştirilmiş prosedür altında Rus vatandaşlığı için uygun olan yabancı vatandaş kategorilerini belirlemek için yetkilendirildi.

Bu sayede, kendi ülkesinde silahlı çatışmaların ya da siyasi rejimin değiştiği karmaşık bir sosyo-politik ve ekonomik durumda yaşayan vatandaşlara, Putin tarafından Rusya vatandaşlığı verilebilecek.

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin tarafından konuylailgili yapılan açıklamada, kararın yurt dışında yaşayan ve Rusya'da geçici bir konaklama (RVP) veya oturma izni (vid na jitelstvo) almış kişiler için geçerli olduğunu söyledi.

Volodin, "Her şeyden önce, bu değişiklikler Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki yurttaşlarımızı desteklemesine izin verecek. Milyonlarca insan, kişisel gücünü korumak uğruna askeri provokasyonlardan kilisenin bölünmesine, inananlara karşı zulme kadar her adıma hazır olan Petro Poroşenko'nun (Ukrayna Devlet Başkanı) politik maceralarının rehinesi haline geldi" diye ifade etti.

HABERRUS