Rusya'da doğalgaz faciası: 4 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi ise enkaz altında

173

Rusya'nın Çelyabinsk bölgesindeki Magnitogorsk kentinde bir apartmanda doğalgaz patlaması meydana geldi. Olay sonucunda 4 kişi hayatını kaybetti, enkaz altındaki 35 kişiden ise haber alınamıyor.

Rusya’nın Magnitogorsk kentinde bir bloktaki 10 katlı apartmanda sabah saat ile 06:00'da (Moskova saati ile 04:00'da) bir gaz patlaması meydana geldi.

Çelyabinsk Valisi Boris Dubrovskiy’nin açıklamasına göre olayda ölenlerin sayısı 4’e yükseldi.

Sputnik’e konuşan görgü tanıkları binanın patlamadan dakikalar sonra çöktüğünü, bu sebeple binada yaşayan bazı kişilerin evlerini terk edebildiğini söyledi.

"Sağ olarak bulunma şansları zamanla azalıyor"

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan bir sözcü, çöken binada bulunan 35 kişinin akıbetinin hâlâ belirsiz olduğunu ifade etti. Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, yıkıntı altındakilerin sağ olarak bulunma şansının zamanla azaldığını söyledi.

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, olayla ilgili bir veya birden fazla kişinin taksirle öldürülmesi başlığı altında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Alena Yakovleva isimli bir bina sakini "Gürültüyle uyandım, deprem oldu sandım. Yakın zamanda olmuştu çünkü. Sonra patlama oldu, camlar kırılmaya başladı. Komşuların kapılarını çalıp onları uyandırdık. Binadan çıkarken ikinci kattan üçüncü kata doğru yayılan alevleri gördük. Üst katların balkonları da alev almıştı. İtfaiye ekipleri hızlı geldi, üst kattaki insanları çıkardı. Sonra çökme oldu" dedi.

Patlama anına ait kısa bir görüntü YouTube’da paylaşıldı:

Putin Magnitogorsk kentine geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de patlamanın yaşandığı Magnitogorsk kentine geldi. Putin’in kentte yaralılar ve Çelyabinsk bölgesi yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

HABERRUS