39 kişinin hayatını kaybettiği doğalgaz patlaması terör saldırısı olabilir mi?

128

Rusya Soruşturma Komitesi, 31 Aralık'ta Magnitogorsk şehrinde doğalgaz patlaması sebebiyle çöken ve 39 kişinin hayatını kaybettiği olayda herhangi bir patlayıcı izine rastlanmadığını duyurdu.

10 katlı binanın çöken kısımlarının enkazının kaldırıldığını ve kontrol edildiğini belirten Soruşturma Komitesi temsilcisi Svetlana Petrenko, "Ele geçirilen parçalarda hiçbir patlayıcı izi ya da bileşenleri bulunmadı." dedi.

Doğalgaz patlamasında tüm ihtimallerin incelendiğini belirten Petrenko, ancak bu ihtimallerin neler olduğunu açıklamadı.

31 Aralık sabahı Magnitogorsk'ta 10 katlı bir apartman binasının bir kısmında meydana gelen patlama sebebiyle 39 kişi hayatını kaybetmişti. İlk belirlemelere göre patlamanın sebebi doğalgaz sıkışması.

Rusya'da yayın yapan Znak.com ve 74.ru haber siteleri, olaydan bir gün sonra isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, patlamanın nedeninin terör saldırısı olabileceğini belirtti. Yayınlar, iddia edilen teröristlerin daha sonra bir minibüste vurulduğunu iddia ediyor. Ancak İçişleri Bakanlığı minibüsün hatalı gaz ekipmanı nedeniyle patladığını ve üç kişinin kazada öldüğünü bildirdi.

HABERRUS