Akkuyu Nükleer AŞ'den 'çatlak' iddiaları sonrası açıklama: Santral inşaatı güvenlik gereklilikleri ve takvime uygun olarak sürecek

166

Akkuyu Nükleer AŞ, Mersin'de inşaatı süren Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelinde kullanılan betonlarda çatlakların oluştuğu haberleri sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Şirketin açıklamasında, santral inşaatındaki tüm yapıların "standartlara uygun olduğu" ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından denetlendiği, söz konusu temel plakasının yapımında ise "güvenirliliğini ve homojenliğini koruyarak kendi ağırlığı altında yayılıp sıkışma özelliğine sahip, 17 bin metreküpten fazla özel bir beton türü kullanıldığı" belirtildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre şirket, güvenlik gerekliliklerine ve takvime uygun bir şekilde çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

Habertürk santralin temelinde şu ana dek iki kez çatlak oluştuğunu, TAEK'in müdahalesi ile ilk çatlak sonrası betonun yenilendiğini, ikincisi sonrası da temelin yeniden döküldüğünü aktarmıştı.

CHP Meclis'e taşıdı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi ile Meclis'e verdiği önergede, “Daha temelinde sıkıntılar yaşanmaya başlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımından vazgeçecek misiniz?” diye sordu.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, santraldeki çatlakların kamuoyundan gizlendiğini söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası ise detaylı bilgiye ulaşmak ve teknik analiz için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na başvurduklarını açıkladı.

Bazı uzmanlar ve çevreciler, Çernobil ve Fukuşima facialarını hatırlatarak santralin yapımına karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla katıldığı temel atma töreni sonrası Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşaatı sürüyor.

HABERRUS