Bişkek'te iftara davet edilen Türk Büyükelçi skandal yarattı: Cumhurbaşkanına söyleyeceğim

291

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, geçtiğimiz hafta Kırgızistan Müftülüğü tarafından organize edilen iftar yemeğinde skandal yarattı. İftarda Gülen cemaatinden bazı isimleri gören büyükelçi, etrafa hakaretler yağdırarak restoranı terk etti.

Kırgızistan Müftülüğü, 8 mayısta başkent Bişkek'teki 'Dasmia' restoranında bir iftar programı düzenledi. İftara Türk Büyükelçi Fırat'ın yanı sıra Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı da davet edildi. 1992'den beri Kırgızistan'da eğitim veren Sebat okulları, Gülen cemaatine yakınlığıyla biliniyor.

Olayla ilgili Kırgız 24 haber ajansı tarafından yayınlanan görüntülerde, elçinin çaresiz bir şekilde bağırarak restoranı terk ettiği görülüyor.

Görüntülerde büyükelçinin, "Yok böyle bir şey... Ben sana geleceğim 35 milyon dolara cami yapacağım, sen 'teröristle' beni aynı yere koyacaksın. Sayın müftüm... 'fetö terör örgütünün başı'nı buraya nasıl çağırıyorsunuz ya. Ramazan bu ya. Ramazan'da bu yapılır mı?" diye isyan ettiği görülüyor.

Etrafındakileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tehdit eden Kamil Fırat son olarak "Benim için müftülük bitmiştir... Ben şimdi Cumhurbaşkanına söyleyeceğim" diyerek olay yerinden ayrılıyor.

Cengiz Kamil Fırat 12 ocak 2018'de Bişkek'e büyükelçi olarak atanmış ve sonrasında ülkedeki Sebat (şimdiki ismi Sapat) eğitim kurumlarının Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesi gerektiğini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra kendisi Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve halka yalnızca objektif bilgi getirmesi istenerek uyarıldı.

HABERRUS