TAEK, Akkuyu'nun temelinde 2. kez çatlak tespit etti

306

Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK), Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelinde ikinci kez çatlaklar tespit etti. İnşaatı gerçekleştiren Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom ise iddiaları yalanladı.

TAEK Akkuyu'daki ilk kontrolü Temmuz 2018'de gerçekleştirmiş ve uzmanlar temeldeki beton kaplamada çatlaklar tespit etmişti. Bunun üzerine çatlak olan bölüm ya da bölümler tümüyle kırıldı ve yenilendi ancak tekrar çatlaklar oluştuğu bilgisi geldi.

Bugün Rosatom'dan yapılan açıklamada, "Tamamlanan tüm işler itibarıyla, temelde hiçbir çatlak ve projede öngörülmeyen boşluk (tesisat, kablo, vs. için) bulunmuyor. Temelde çatlak olduğu ya da santral inşaat sürecinin sarktığı hakkındaki haberler gerçekle bağdaşmıyor" dendi.

Akkuyu Nükleer A.Ş., Akkuyu NGS inşaat projesinin nükleer güvenlik gereklilikleri, en üst kalite standartları ve inşaat takvimine uygun olarak devam ettiğini belirtti.

Şirket, birinci reaktörün yer aldığı nükleer adanın temelinin en az 60 yıl güvenli işletmeye imkan sunacak şekilde atıldığının, temelin projede öngörülen tüm yükleri taşıyacak kapasitede olduğunu altını çizdi.

HABERRUS