Nâzım Hikmet ölümünün 56. yıl dönümünde Moskova’da anılacak

70

Türk ve dünya şiirinin büyük ustalarından Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yıl dönümünde Moskova’da, Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonu ile anılacak.

Tüm ömrü boyunca evrensel insani değerlerin, barışın ve hak mücadelesinin yorulmayan savaşçısı olan, halkını, memleketini çok seven, ömrünün büyük bölümünü hapislikle, memleket hasretiyle geçiren, Türk ve dünya şiirine büyük katkılar yapan, toplumlarımız arasında “kültür köprüsü” olan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 sabahı Moskova’da hayata veda etti.

Nâzım Hikmet’in 56. ölüm yıl dönümüne her yıl olduğu gibi Türkiye’den Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve Nâzım dostları katılacak.

Geleneksel hale gelen "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu yıl sanatçı Edip Akbayram ve Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verilecek.

Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştıran ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer sanatçımız Edip Akbayram, Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

Rusya’nın önemli şarkiyatçılarından olan ve Türkçe kitapları da bulunan Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev ise Türk kültürünün tanıtımına katkılarından dolayı söz konusu ödüle layık görülmüştür.

Nazım Hikmet’i Anma Törenleri, 2 Haziran Pazar günü saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da Türk rock müziğinin efsane grubu “Moğollar”ın konseri ile başlayıp, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında yapılacak anma töreni ile sona erecektir.

Etkinliklere tüm Nâzım dostları davetlidir.

PROGRAM

2 HAZİRAN PAZAR

18:00: Moğollar konseri

Adres: Olimpiyskiy Prospekt, 14 (Metro Prospekt Mira)

3 HAZİRAN PAZARTESİ

11:00: Nâzım Hikmet’in Novodeviçi Mezarlığı başında buluşma ve anma töreni

Adres: Novodeviçi Mezarlığı, Lujnetskiy Proyezd, 2 (Metro Sportivnaya)

Davetiyeleri temin etmek ve ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz:

  • Tel: + 7 495 514 13 74

  • e-posta: info@rtib.org

resim tanımı girin

RTİB