BM İnsan Hakları Komitesi: BANKASYA suç delili olamaz

1997

Birleşmiş Milletler, 2017 yılında Malezya'da gözaltına alınarak Türkiye'ye getirilen eğitimciler İsmet Özçelik ve Turgay Karaman'ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. İki Türk'ün özgürlüklerinin ihlal edildiğini belirten Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, karara uyması için Türk makamlarına 180 gün süre tanıdı. Ayrıca BM Komisyonu, keyfi tutukluluk için şahıslara tazminat ödenmesine hükmetti.

Türkiye'nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne imza atan ülkelerden biri olduğunun hatırlatıldığı davayla ilgili, "Devlet, şahısların serbest bırakılması ve uğradıkları hak ihlalleri nedeniyle onlara yeterli tazminat ödenmesi yükümlülüğü altındadır." denilerek devletin harekete geçmesi ve etkili çözüm sunma mecburiyeti olduğu hatırlatıldı.

BM'nin açıklamasına Türkiye'den henüz yanıt gelmedi.

Olağanüstü hal uygulaması ve iddia edilen suçların "ciddi ve karmaşık" doğası nedeniyle Türkiye'nin muafiyet istediği ancak komitenin, Türkiye'nin "şahısların nasıl bir tehdit oluşturduklarını açıklayamadığını" belirterek muafiyet talebini reddettiği de kaydedildi.

BANKASYA'ya para yatırmak suç delili oluşturmaz

Komite, Anayasa Mahkemesi’ni etkin bir iç hukuk yolu olarak görmezken ByLock ve Bank Asya’ya para yatırmış olmayı tutuklama için yeterli delil saymadı. Böylece KHK’lılara yönelik tutuklamaların haksız olduğu uluslararası mahkemelerce de tescillenmiş oldu.

BM İnsan Hakları Komitesi tıpkı AİHM gibi uluslararası bir mahkeme. Kararları da Türkiye’yi doğrudan bağlıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere göre kararlara uymama, dikkate almama seçeneği yok. Karar metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Türk eğitimciler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının Malezya polisi ile beraber yaptıkları çalışma sonrası Türkiye'ye götürülmüştü.

HABERRUS