Rönesans Holding’e, Petersburg vergi dairesi tarafından rekor ceza

900

Türk iş dünyasının Rusya'daki en büyük temsilcilerinden olan Rönesans Holding’e Petersburg vergi dairesi tarafından 80 milyon dolar ceza kesildi.

St. Petersburg merkezli yayın yapan haber portalı Fantanka tarafından, Oleg Harseyev imzalı haberde Türk iş dünyasının Rusya'daki en büyük temsilcilerinden olan Rönesans Holding’e Petersburg vergi dairesi tarafından 80 milyon dolar ceza kesildiği yazıldı.

Yazıda anlatıldığı kadarıyla Petersburg vergi dairesi 2017 yılında, Rusya’nın petrokimya ürünleri atık malzemeleri için inşa edilen tesislerin yapımını üstlenen Rönesans firmasının 2013-2015 yıllarına yönelik çalışmalarını incelemeye tabi tuttu. Bahsi geçen döneme ilişkin hata tespitleri neticesinde kesilmek istenen cezalar şirket tarafından üst mahkemeye taşındı. Ancak üst mahkeme tarafından olumsuz karar çıkması üzerine şirkete kesilen ceza rakamı yeni ilavelerle 5.2 milyar rubleye (yaklaşık 80 milyon dolar) artmış oldu. Tamamıyla bu Haziran ayı itibariyle netleşen bu rakam Petersburg vergi dairesi tarafından kesilen en yüksek ceza olarak tarihe geçti.

Yazıda ceza sebebi olarak Rönesansın kullandığı taşeron firmalara gösterilen ödemelerin gerçek rakamlardan yüksek olması ve neticesinde KDV yolu ile usülsüzlük yapılmasından bahsediliyor.

Yazıda ayrıca, Rönesans Holding sahibi Erman Ilıcak’ın Cumhurbaşkanı Yayyip Erdoğan’a yakınlığı; 3.3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin iş adamlarından olduğu ve birçok Rusya Türkiye arası projelere katılmasındaki aktifliğinden bahsediyor.

HABERRUS