AİHM tarihinde en fazla 'Hak İhlali' mahkumiyeti kararı verilen ülke Türkiye

95

Son yıllarda Türkiye’de yaşanan her alandaki Hak İhlalleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına da yansıyor. Toplumunun farklı kesimlerinin kendisini baskı altında hissettiği, gazetecilerin, siyasetçilerin, akademisyenlerin cezaevinde olduğu Türkiye, AİHM’nin verdiği hak ihlali kararlarıyla da rekor kırıyor. Birgün'de yayınlanan haberde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye hakkında verilen ifade özgürlüğü ihlali kararı yüzde 471 oranında arttığı, Türkiye’nin AİHM tarihinde en fazla hak ihlali kararı verilen ülke olduğu belirtiliyor. Türkiye, AİHM’in kurulduğu 1959 yılından 2019’a kadar 3 bin 128 hak ihlali ile en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke oldu. İkinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise İtalya yer alıyor.

Türkiye Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) raporu yayınlandı. Raporda Hak ihlalleri bir önceki yıla oranla yüzde 20 arttığı dikkat çekiyor. Verilen ihlal kararlarında ilk sırada adil yargılanma hakkı, ikinci sırada ise ifade özgürlüğü hakkı ihlali yer alıyor. Türkiye, geçen yıl hak ihlali verilen ülkeler arasında, Rusya’nın ardından ikinci sırada yer aldı. 2016’da 77 olan hak ihlali sayısı, 2018’de 140’a yükseldi. Rapora göre, ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine dair 2016’da yedi karar alınırken 2018’de bu sayı 40’a yükseldi. İfade özgürlüğü hakkı ihlalleri böylece son üç yılda yüzde 471 oranında arttı.

Rusya 11 bin 750 başvuruyla AİHM’de ilk sırada

Rusya 11 bin 750 başvuruyla, AİHM’de incelenmeyi bekleyen dosya sayısında ilk sırada bulunurken Türkiye ise 7 bin 100 başvuru ile dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye bu sayı ile AİHM’e en çok başvuru yapan ülkeler sıralamasında dördüncü sırada yer almış oluyor.

HABERRUS