Rusya İstanbul başkonsolosu: Vize kalktı diye kimse havaalanına koşmasın - ÖZEL Röportaj

982

Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in ziyareti öncesi Zaman'a konuşan Rusya İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, Rusya ile Türkiye arasında imzalanması beklenen vize anlaşmasının kabul edilmesinin hemen ardından yürürlüğe giremeyeceğini söyledi. İki ülke ilişkilerinin çok ileri düzeyde olduğunu belirten Rus diplomat, Türkiye ve Rusya arasında hiçbir konuda çekişme olmadığını vurguladı.

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına ilişkin imzalanması beklenen anlaşmanın, kabülünden hemen sonra yürürlüğe girmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirterek, Türk kamuoyuna, "havaalanlarına akın etmeyin, konsolosluk sitemizdeki talimatları bekleyin" çağrısında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-12 Mayıs'ta Türkiye'ye düzenleyeceği ziyareti öncesi Zaman'a verdiği mülakatta, vizelerin kaldırılacağına ilişkin beklentinin hatırlatıldığı Erkhov, "Halen Türk ve Rus uzmanlar vizesiz seyahat anlaşmasının metni üzerinde çalışıyor. Ne aşamada oldukları ve metnin ziyarete yetişip yetişmeyeceği konusunda bilgim yok. Ancak böyle bir anlaşma yapacağımızdan şüphem yok." diye konuştu.

Rus Başkonsolos, vizesiz seyahat anlaşmalarının kısa sürede uygulamaya giremeyeceğine, uygulama için bazı idari tedbirlerin hazırlanmasının zaman alacağına işaret etti. Bunun birkaç ay sürebileceğini aktaran Alexey Erkhov, "Anlaşmanın imzalandığını duyar duymaz havaalanlarına akın etmemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. İnternet sitemizdeki tavsiyelerimizi takip etsinler." dedi. Vizesiz seyahatin insanlar için rahatlık olacağını ifade eden Erkhov, bazı vizelerin hâlâ yürürlükte olabileceğini belirterek, "Öğrenciler ve belki iş için uzun süreli vize böyle olabilir. Bu uzmanlara kalmış bir şey. Bekleyip göreceğiz." diye ekledi.

Rus Başkonsolos, vizenin kaldırılmasının ilişkilere etkisi konusunda "İnsanlar rahat seyahat edecek. Muhtemelen daha fazla kontak olacak. Bu da daha fazla anlaşma-sözleşme demek. Vizesiz seyahat iki tarafta da turizmi destekleyecektir." ifadelerini kullandı. Erkhov, bunun kendi görevine etkisini ise, "Vize kalkarsa tabii ki konsolosluğa gelen insanların sayısı azalacak. Diğer ziyaretçilere daha fazla zaman ayıracağız." sözleriyle dile getirdi.

Medvedev'in ziyaretinin ilişkiler açısından önemli bir kilometre taşı olacağını dile getiren Alexey Erkhov, "Ziyaret sırasında çok önemli, protokol, anlaşma ve sözleşmelerden oluşan büyük bir paketin imzalanacağından eminim." dedi. Rus ve Türk uzmanların ziyaret için bazı belgelere son şeklini vermeye çalıştığını, 5-6 Mayıs'ta da Ankara'da hükümetler arası karma komisyon toplantısı yapılacağını aktaran Başkonsolos, "Bu ziyaretin, Nazi rejimine karşı kazanılan zaferin yıldönümü olan 9 Mayıs'ın hemen ardından yapılıyor olmasının da sembolik bir anlamı var. Bu, Türkiye ile ilişkilerimize verdiğimiz önemin göstergesi." diye ekledi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde daha önce emsali görülmemiş üst düzey temaslar yaşandığını aktararak, bu trafiği, "Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan Rusya'yı ziyaret etti. Rusya'dan da Başbakan Putin Türkiye'yi ziyaret etti. Yine bu sene Erdoğan Moskova'yı ziyaret etti. Şimdi Devlet Başkanı Medvedev geliyor." şeklinde özetleyen Başkonsolos, ilişkilerin ekonomik boyutuna ilişkin: "Ticaret hacmi emsalsiz. 2008'de 40 milyar dolara yaklaştı. Ancak ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz yıl 22-24 milyar dolara geriledi. İki ülke liderlerinin hedefi, ticaret hacmini birkaç yıl içinde 50 hatta 100 milyar dolara çıkarmak. Bu iddialı hedef, çok çok gerçekçi." Alexey Erkhov, ekonomik krize rağmen geçtiğimiz yıl Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının artarak 2,7 milyon olduğunu, bu sene 3 milyon veya daha fazla olmasını beklediklerini kaydetti.

alexey-2 alexey-3

Trafik mi dediniz? Moskova'yı  görün!

İstiklal Caddesi üzerinde 19. yüzyılın ortalarında büyükelçilik olarak inşa edilen tarihî ve gösterişli başkonsolosluk binasında sekiz aydır görevinin başında olan Başkonsolos Alexey Erkhov, İstanbul için, "Böylesine ilginç ve fantastik bir şehirde yaşadığım için mutluyum. Bu şehrin en önemli özelliği eşsiz olması. İstanbul İstanbul'dur." diyor. İstanbulluların sıcak yaklaşımı ve misafirperverliğine vurgu yapan Başkonsolos, "Emirgan'da ve Gülhane'de yürümeyi çok seviyoruz karımla beraber. Gülhane'de yüzlerce çeşit güzel çiçek bulunuyor." dedikten sonra, kendisine İstanbul trafiğinden şikâyetçi olup olmadığı sorulduğunda ise "Siz bir de Moskova'yı görün.'' cevabını veriyor. Başkonsolos daha önce Fas, Mısır, İsrail ve Suriye'de görev yaptı.

Çıkarlarımız hiçbir yerde çatışmıyor

Tarihteki çekişme ve savaşlara rağmen şimdi durumun tamamen farklı olduğunu dile getiren Başkonsolos, "Türkiye ile Rusya'nın hiçbir yerde çatışan çıkarları  yok. Tabii ki bazı alanlarda rekabet yapabiliriz. Pazarlıkta sert olabiliriz. Kuruşun ve bir metrenin müzakeresini yapabiliriz. Bu ayrı bir şey, bu iş." ifadelerini kullandı. Erkhov, "Bugünün dünyası Soğuk Savaş dünyasından farklı. Bugün daha fazla işbirliği daha fazla anlayış ve birbirini tamamlayan çıkarları oluşturma arayışında olmalıyız." diye ekledi.

Celil Sağır, İstanbul, Zaman