Markov: Türkiye Avrasya Birliği’nde yer almalı - ÖZEL

710

Rusya’nın başkenti Moskova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Swiss Otel’de 31 Ekim akşam üzeri gerçekleşti. Resepsiyona Moskova’da bulunan Türk toplumu, yabancı büyükelçilik çalışanları ve Rus halkından yüzlerce misafir katıldı. Her geçen gün Türkiye’ye artan ilginin bir sonucu olarak yabancı misafirlerin resepsiyona yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.


Cumhuriyet resepsiyonunda yer alan İktidar Birleşik Rusya milletvekili ve siyasi uzman Sergey Markov, siyasi ilişkiler başta olmak üzere Rus-Türk ilişkilerinin çok dinamik bir şekilde geliştiğini kaydetti. Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevaplayan Markov, gelişen işbirliğinin Avrupa açısından da bir örnek oluşturduğunu söyledi. Rus uzman, “15 yıl önceki iki ülke ilişkileri ile şimdi gelinen durumu karşılaştırın. Ben, ilişkilerimizin ekonomik, siyasi ve stratejik ortaklığa doğru ilerlemesi gerektiğine inanıyorum. Burada sıkı bir birlik de söz konusu olabilir. Biz siyasi gelişmeleri takip ediyoruz, Türkiye Avrupa Birliği'ne (AB) alınmadı. Biz de şunu öneriyoruz, artık AB hikayesini unutunuz ve gelin bizim Avrasya Birliği'ne giriniz. Sayın Başbakan Vladimir Putin, geçenlerde Avrasya Birliği tezini ortaya attı. Buraya Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve başka devletler davet edildi. Türkiye de burada olmalı.” çağrısı yaptı.

Kendisinin ise benzer bir tez ortaya attığını hatırlatan Markov, “Bunun adı Slav-Türk birliği, Ortodoks-Müslüman Birliği olmalı. Bugün Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan sadece partner değil, aynı zamanda şahsi dost. Bu liderlerin sayesinde Avrasya Birliği daha güçlü çalışır. Bunun için büyük ekonomik rezervler ve piyasalar mevcut. Dini, ahlaki ve manevi değerlere sahibiz. Ben inanıyorum ki 21. yüzyılda Rusya ve Türkiye birlikte hareket edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.