Rusya domuz gribi endişesi ile ABD uçağını geri gönderdi

72

Rusya’ya charter seferi ile gelen ve pilotun domuz gribi olduğundan şüphelenilen ABD uçağı, karantinayı reddedince ABD’ye geri dönmek zorunda kaldı.

Vesti televizyon kanalının verdiği haberde, Rusya'nın doğusunda bulunan Anadir kentine inen ABD uçağında pilotun domuz gribi virüsünü taşıdığı endişesiyle karantinaya alınmak istenince uçak mürettebatı ABD'ye geri dönme kararı aldı. Ateşi normalin üstünde (37,5) olduğu belirlenen pilotu Anadir yerel sağlık makamları hastaneye yatırmak istedi. Ayrıca mürettebattan bir kişi daha ve 5 yolcu karantinaya alınması ve uçağın dezenfekte edilmesi kararlaştırıldı. Ancak charter seferinin müşterisi uçağın ABD'ye geri dönmesini taleb etmesi üzerine, uçak geri döndü.

Uçağın havalinamanında bulunduğu beş saatlik zaman dilimi içinde yolcuların ve mürettebatın uçağı terketmedikleri kaydedildi.

Rusya’da bu zamana kadar iki kez domuz gribi vakasına rastlandı. İlk domuz gribi vakasına geçen hafta rastlanmış, ABD’den dönen 28 yaşındaki bir gencin A/H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilmişti. Pazartesi gün ise Rusya’ya Dominik Cumhuriyeti’nden giriş yapan bir Rus vatandaşında daha domuz gribine rastlanmıştı.

Ölümcül domuz gribi vakaları giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre 92 kişi domuz gribinden ölürken, vaka sayısı 12 bin 954’e, ülke sayısı da 46’ya çıktı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan