Dünyanın su rezervlerinin yüzde 20’si Baykal’da

54

Rus denizaltı ekibi, Mir kapsülü ile dünyanın en derin gölü Baykal’ın dibine inceleme gezisi düzenledi. Bilim adamları 22. yüzyılda suyun petrolden daha pahalı olacağını tartışırken, Rusya petrol ve doğalgazda olduğu gibi su rezervleri açısından da şanslı ülkelerden. Bir doğa harikası Baykal, dünyanın tatlı su rezervlerinin yüzde 20’sini barındırıyor.

Mir deniz altı kapsülü Irkutsk bölgesinde bulunan dünyanın en büyük tatlı su gölü Baykal'ın en derin noktasında incelemelerde bulundu. Göle dalmadan önce denizaltı kilise görevlisi tarafından kutsanıyor. Geçen yıl Mir-kapsülleri dünyanın tatlı sularına dalma rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Mir kapsülleri 6 bin metre derinliklere inebiliyor.

8 milyon dolarlık proje çerçevesinde denizaltıları keşif için yüz defadan fazla suyun derinliklerine dalmayı öngörüyor. Masraflı dalışların amacı, dünyanın en heycan verici doğa güzelliklerini incelemek. Baykal denizi Rusya'nın yüzde 83, dünyanın da yüzde 20 içme suyu rezervlerini oluşturuyor.

Baykal gölü üç havzadan oluşuyor. Bu üç havzanın suları bir birine karışmıyor. 600 metrelik derinlikten alınan su örneği, 400 yıl öncesine ait olabilirken; gölün yüzeyinden aldığınız su ise şeffaf, temiz ve içilebilir niteliğe sahip.

Her yıl büyüyor

Geçtiğimiz yıl keşif Baykal gölü üzerinde çevredeki sanayinin suyu kirlettiği yönündeki haberlerin doğru çıkmaması sevindirdi. Keşif sonucunda göl suyunun beklendiğinden daha temiz olduğu ortaya çıktı. Ayrıca araştırmacılar gölün büyüdüğünü, ve iki yılda iki santimetre arttığını ortaya çıkarttı.

Baykal halen dünyanın en temiz suyuna sahip olduğunu anlatan Baykal Müzesi Müdürü Vladimir Fiyalkov, “Baykal'ın suyunda bir litrede sadece 100 miligram tuz bulunuyor. Ancak, ilgilenmezsek kirlenme riski de var. Bununla birlikte, Baykal gölü dünyanın en büyük doğa laboratuarı mahiyetinde.” diye konuştu.

Tabanında petrol rezervi var

Baykal’ın derinliklerinde petrol yatağının bulunduğunu da çok bilinmez. Bazen bu kaynaklardan petrol sızıyor. Ancak suyun altında yaşayan çeşitli kabuklu deniz hayvanları bu karbonhidratları tüketerek göl suyunun tamamen temiz kalmasına neden oluyor.

Mir denizaltıları Başkanı Sergey Smolitskiy Baykal'ın derinliklerinden göle doğru, 4 tona yakın petrolün dağıldığını belirterek, “Ancak buna rağmen su yüzeyinde bir damla petrol bile görünmedi. Bu mikroorganizmaların petrolü tamamen yiyip bitirdikleri anlamına geliyor.” dedi.

Bilim adamları Baykal'ın altında bulunan petrol rezervlerinin kullanıma mümkün olmadığını belirtiyor. Göldeki petrolün sanayide kullanılabilmesi için bin yıl ya da ona yakın bir sürenin geçmesi gerektiği ifade ediliyor. Şimdilik ise bu petrol özellikle yerel havzada bulunan hayvanların beslenmesini sağlıyor.

22. yüzyılda su, petrolden pahalı olacak

Bilim adamları 22. yüzyılda suyun petrolden daha pahalı olacağından emin. Ancak Rusya'nın sahip olduğu zengin rezervleri ticari anlamda kullanmaya başlamasından önce katetmesi gereken uzun yol var. Maalesef, Rusya genelinde bulunan göl ve nehirlerin tamamı Baykal gölü kadar temiz değil.

Argument i Fakt gazetesine açıklamada bulunan Rusya Bilimler Akademisi Su Problemleri Enstitütü Başkanı Viktor Danilyan, 1 milyar 100 milyon kişinin su ihtiyacını yeterli oranda karşılayamadığını, bu rakamın giderek arttığını savundu. Danilyan’a göre bu rakam 2025 yılına kadar 3 milyarı aşacak. Nem yetersizliği yüzünden dünya nüfusunun yüzde 40'ı da zarar görecek.

Örneğin 1 milyon Kw elektrik üreten Enerji Santrali 1 kilometre küp su tüketiyor. Bu suyun üçte biri tamamıyla kayboluyor. Aynı sayıda elektrik üreten Nükleer santral ise 1.6 kilometre küp su tüketiyor. 1 ton çelik üretimi için 20 metre küp, 1 ton kağıt için 200 metre küp, 1 ton kimyasal iplik için 4 bin metre küp sıvı tüketiliyor. Bir de kendi elimizle kirlettiğimiz tatlı su kaynaklarını düşündüğümüzde, gelecek yüzyıl su ancak zenginlerin lüksü olacak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan