Bu gemi 10 aydır Karadeniz'de mahsur

15

Rusya'nın Novroski limanından buğday getirmek üzere eylül ayında Karadeniz'e açılan Lucky Trader gemisinde bulunan Ukrayna uyruklu 16 mürettebat, 10 aydır Samsun açıklarında mahsur kalmış şekilde yaşıyor.

Kısa bir süre önce mürettabattan 10'unu armatör firma tarafından memleketlerine geri gönderilirken, 6'sı ise gemide bekletiliyor.

Zamanla yiyecek ve içecek stokları tükenen gemi mürettebatı, aç olduklarını dile getirmek için için geminin sol yanına İngilizce 'Help I have no food' yani 'Bize yardım edin yiyeceğimiz yok' yazdı. Buğday talep eden firma ile Rus armatör firma arasında yaşanan mali sorun nedeniyle haczedilen geminin ve 6 mürettebatın akıbeti ise şimdilik bilinmiyor.

Mis Un Yem Gıda Sanayi firmasına 3 bin 300 ton buğday getirmek üzere 25 Eylül 2008 tarihinde Novroski limanından Karadeniz'e açıldığı öğrenilen Homoros Bandıralı 3 bin 742 grostonluk kuru yük gemisi Lucky Trader, mürettebatıyla birlikte Samsun açıklarında mahsur kaldı.

Söz konusu mağduriyetin, ithal edilen buğdaydan 200 tonunun fırtınalı havada ıslanması neticesinde Mis Un Yem Gıda Sanayi firması yetkililerinin zarara uğradıkları gerekçesi ile Samsun Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 10 Ekim 2008 tarihli kararıyla haczedilmesiyle yaşandığı tespit edildi.

Geminin Samsun'da acenteliğini yapan Yelken Denizcilik Hizmetleri A.Ş. yetkilileri, geminin Samsun açıklarında durduğu süre boyunca tüm masraflarını karşılamış. Ancak Rus armatör, haczi kaldırmadığı gibi acentanın pararısını da ödememiş. Bunun üzerine 24 bin dolar masraf yapan acenta şirketi yöneticileri de Rus armatörden parasını alamadığı için 2 Temmuz'da geminin acenteliğini bırakmış.

Geminin üzerinde Mis Un Yem Gıda Sanayi firmasının 350 bin dolar, Yelken Denizcilik Hizmetleri A.Ş'nin de 24 bin dolar olmak üzere toplam 374 bin dolarlık haciz bulunuyor.

Gemide yiyecek ve içecek kalmayınca 6 personel, yardım istemek için 'Help I have no food' yani " Bize yardım edin yiyeceğimiz yok" yazdı. Yazıyı gören Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Liman Şube Müdürlüğü ekipleri, tercüme sonucu yardım istendiğini anlayınca harekete geçti. Olayın anlaşılması üzerine devreye Samsun Valiliği girdi.

Samsun Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile 6 mürettebata 20 gün yetecek kadar kadar erzak ve temizlik malzemesi götürüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Limanlar Mülki Amiri Samsun Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, gemi mürettebatının ülkelerine dönmeleri için devreye girdiklerini söyledi.

Rusya'da bulunan armatörün başka bir acente firması aracılığı ile gemi mürettebatının biletlerini gönderdiğini ifade eden Taner, vize çıkış harçlarının karşılanmaması nedeni ile mürettebatın ülkelerine dönüp dönemeyecekleri kesinlik kazanmadığını kaydetti.

Zaman