Jirinovski, Moskova alımlı genç bir bayan gibi

3

Rusya'nın başkenti Moskova, kuruluşunun 862.yıl dönümünü törenler, konserler ve yarışmalarla kutladı. Resmi törenlerin ardından üniversite öğrencileri halk yürüyüşü ve geçitler gerçekleştirdi, halk ise Kent merkezi Lubyanka, Manej, Teatralnaya alanları ve Zafer Parkı'nda ünlü sanatçıların düzenlediği konserlerde eğlendi. Tarihi Puşkin meydanında Moskova basını festivali, Tverskaya caddesinde öğrencilerin hazırladığı sanat eserleri sergilendi.

Kutlamanın ilginç yarışmalardan 'En hızlı garson yarışması' ile 'Rus polislerinin yarışı' oldu. En hızlı garson yarışmasında garsonlar tepside en az iki şişe ve bir bardağın bulunması ve bunları kırmadan bitiş çizgisine kadar götürmesi ilginç görüntülere sahne oldu. 'Sen her zaman gençsin' sloganı ile Tverskaya caddesinde program düzenleyen Rus polislerin koşu yarışmalarını binlerce Moskovalı ilgi ile izledi.

Kutlamada partililerle birlikte yer alan Liberal Demokrat Parti lideri Jirinovski Moskova'nın 37 yaşında genç bir bayana benzetti. Jirinovski, "Moskova şehrimiz genç 37 yaşında gülümseyen, karakteri güçlü bir bayan. Ancak ilgi isteyen de birisi. Ona çiçekler, çikolatalar gibi hediyelerin verilmesi unutulmamalı." diye konuştu.

Kutlamalar akşam saatlerinde, Zafer Parkı ve Vasilyev Meydanında havai fişek gösterileri düzenlenerek tamamlandı. Moskova polis yetkilileri 20 bin polisin görev yaptığı Şehir Günü'nde Hiçbir olumsuz olayın meydana gelmediğini kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan