Moskova’ya gökdelen sınırlaması geliyor

2

Moskova şehir yönetimi yeni yapılacak binalarla ilgili 50 metre yükseklik sınırlamasının getirilmesini tatışıyor. Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre Moskova şehir yönetimine sunulan teklif uygun görülürse, başkentte artık en fazla 17 katlı bina dikilebilecek.

Moskova şehir yönetiminden Rais Ahmedov yaptığı açıklamada, “Tarihi bir kent olan Moskova şehir merkezinde maksimum yüksekliğin 50 metre olmasını öngörüyoruz. Tasarının kabul edilmesi durumunda şehirde inşaatlar durmayacak. Sadece tarihi doku daha fazla dikkate alınacak.” dedi. Uzmanlar barış zamanında bu kadar tarihi eserin yok edildiği bir başka Avrupa başkentinin olmadığını savunuyor.

Moskova Tarihi Yapıları Koruma Toplumu yayınladığı raporda son beş yılda tarihi açıdan öneme sahip binden fazla binanın zarar gördüğü uyarısında bulunmuştu. Raporda ünlü Vasili Kilisesi’de zarar gören binalar arasında yer aldı. Sivil toplum örgütü hazırladığı raporu başta Rusya Başbakanı Vladimir Putin olmak üzere, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’a da sunmuştu.

Şehir yönetimi tasarı ile ilgili farklı kuruluşlardan bilgi isterken, müzakerelerin 16 Ekim’e kadar devam etmesi planlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan