Rusya domuz gribi aşısını uygulamaya başladı

1

Rusya’da ülke genelinde A/H1N1 virüsü olarak bilinen domuz gribine karşı vatandaşlara yönelik ilk aşı kampanyası başladı. Ülkede domuz gribi vaka sayısı ise 4 bin 560’ı buldu. Geçen hafta 3 bin 122 olan vaka sayısının bir haftada yüzde 50 oranında artmasına dikkat çekildi. Ölü sayısı da geçen hafta 19 olarak açıklanmıştı. Rusya Sağlık Bakanı Tatyana Golikova yeni ölüm sayısı konusunda açıklamada bulunmadı.

Rusya’da domuz gribi aşısı kampanyası Sağlık Bakanı Golikova’nın denetiminde başladı. Ancak bakanın kendisinin aşı olmaması dikkat çekti. İlk uygulama Moskova çevre bölgesi oldu. Burada ilk aşı ise kamu hizmetleri alanlarında çalışan görevlilere yapıldı. Bakan Golikova bölgenin Podolski kentinde bir hastanede yapılan aşı çalışmalarını yerinde denetledi. Rus Bakan, ülkede domuz gribi vakasının 4 bin 560’ı bulduğu bilgisini verdi. Aşı hem burundan sprey yolu ile, hem de iğne ile gerçekleştiriliyor.

Rusya yerli üretim aşıların alımına 142 milyon dolar ayırdı

Aşı çalışmaları ülkenin Altay, Tyumen, Bryansk ve Voronej kentlerinde de başlatıldı. Rus sağlık yetkilileri ilk aşılama kampanyasını Aralık ayında başlatmayı planlanıyordu. Ancak virüsün hızla yayılması aşılama sürecinin erkene alınmasına neden oldu.

Moskova, Krosnoyarsk, Zabaykalsk, Habarovsk, Primorsk bölgeleri ve Sahalin adası ülkede hastalığın en çok yaygın olduğu bölgeler olarak biliniyor. Bakan Golikova 14 bölgeden toplam 774 bin aşı talebi geldiğini anlattı. Üretici şirketler ise aşının herkese yeteceğini belirtti. Hükümet 43 milyon doz aşı alımı için dört milyar ruble (142 milyon dolar) ayırdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan