Moskova’da kar kalınlığı 19 cm’ye ulaştı, yüzyıllık rekor kırıldı

14

Soğuk havalarda yüzyıllık rekorlar kıran Rusya’nın başkenti Moskova’da şimdi de kar rekoru kırıldı. Moskova meteoroloji bürosunun açıklamasına göre 21 Aralık’ta 19 cm’ye ulaşan kar kalınlığı, 13 cm’lik yüzyıllık rekoru kırdı.

1700 km’ye ulaşan şehir içi araç trafiği ise yılın en yoğun günü olarak tarihe geçti. Moskova’da sabah saatlerinde ortalama oluşan araç trafik uzunluğunun yaklaşık 700-800 km olduğu belirtiliyor.

İnterfax’a açıklamada bulunan meteoroloji bürosu başkanı Aleksey Liahov hava sıcaklığının Salı günü eksi 13 derece olacağını ve kar yağışı beklemediklerini söyledi. Gelecek hafta beklentileri ise eksi 13 derece ile eksi 7 derece arasında. Havaların bir miktar daha ısınacağını kaydeden yetkililer, 1 Ocak’ta eksi 3 derecenin görüleceğini tahmin ediyor.

Moskova şehir trafik müdürlüğünden yapılan açıklamada yıl başı nedeni ile dışardan yoğun araç girişi olduğuna dikkat çekildi. Sürücüleri zorunlu olmadıkça özel araçlarını kullanmamayı tavsiye eden yetkililer, toplu taşıma araçları ve metroların kullanılmasını önerdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan