Jirinovski cinselliği öne çıkaran yabancı müziğin yasaklanmasını istedi

7

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, ülkenin televizyon ve radyolarında cinselliği öne çıkaran yabancı müzik yayınlarının yasaklanmasını istedi.


Rusya Parlamentosu alt kanadı  Duma Başkan Yardımcısı görevini de yürüten Jirinovski, radyo ve televizyonlarda yabancı müziklerde denetimi öngören yasa tasarısını Duma’ya sundu. Rus politikacıya göre, televizyon ve radyo yayınlarında Rusça müzik parçalarının oranı yüzde 60’nın altında olmamalı. 

Yabancı müzik yayınına karşı başka ülkelerde uygulanan çalışmaları da örnek veren Jirinovski, “Televizyon ve radyo yayınlarını “işgal eden” yabancı müziklerin saldırgan baskısı bazı ülkeleri, buna karşı mücadeleye zorladı. Örneğin Fransa, Belarus ve Avrupa’nın diğer şehirlerinde yabancı müzik yayınları sınırlandırılmış durumda.” dedi.

Yabancı müziklerin cinselliği  ön plana çıkardığını ve bunların mutlaka denetlenmesi gerektiğini kaydeden Jirinovski, “Rusya’da bazı müzik televizyon kanalları her hafta yaklaşık 250 klip yayımı yapıyor. Bunların yüzde 20’i Rus, geriye kalanı ise yabancı müzik.” dedi.

Jirinovski’ye göre yabancı müzik yayımının sınırlandırılmasını öngören yasanın meclisten geçmesi durumunda Rusça’nın güçlenmesine de katkı sağalanacak.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan