Medvedev ve eşi Svetlena, Kirill'in birinci yılını kutladı

0

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde göreve gelişinin birinci yılını  kutladı. Kilisede düzenlenen törene Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve eşi Svetlena da katıldı. Ayini sonuna kadar izleyen first lady Svetlena, patriğin kutsadığı sudan içti.

Rusya'da son dönemde kilisenin rolü  giderek artıyor. Olimpiyatlara giden sporcuları kilisede ayinle uğurlayan Kirill, okullarda din derslerinin yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Askeri alanda da etkinliğini artıran kilise, orduya ilk rahip subayları göndermeye başladı. Sovyetler Birliği döneminde devletin el koyduğu kilise malları bir bir kiliseye geri verilirken, yeni kilise inşaatlarında da devlet destek veriyor.

RIA-561726-KirilMedvedev2RIA-561726-KirilMedvedev3Patrik Kirill Rusya Ortodoks Kilisesi'nin 1589 yılında kurduğu patriklik makamına oturan 16. dini lider. Kirill'den önceki patrik 2. Aleksi 5 Aralık 2008'de hayatını kaybetmişti. Ardından gerçekleştirilen oturumlarda kilise yönetimi Kirill'i göreve getirmiş ve yeni patrik 1 Şubat 2009'da göreve başlamıştı. Otodoks geleneğine göre patriğin göreve başladığı önemli bir dini gün olarak kutlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan