Rus bilim adamları uyardı: Çözüm üretilmezse 2050'ye kadar nüfusumuz yüzde 43 azalacak

86

Rusya Bilimler Akademisi çözüm  üretilmediği takdirde, ülkenin nüfusunun 2050'ye kadar yüzde 43 azalarak 93 milyona gerileyeceğini açıkladı. Uzmanlar ülkenin en büyük sorunu sayılan demografik probleminin çözümü için de beş önerie bulundu: Alkol ve sigaraya karşı amansız mücadele, aile politikalarını geliştirme, doğum oranını artırma ve sağlık sistemini iyileştirme.

Rus akademisyenlere göre, eğer devlet ortaya attıkları öneriye kulak asmazsa bu durumda nüfus 2050 yılına doğru yüzde 43 azalabilir. Rusya Bilimler Akademisi’ne bağı Bölgesel ve Medeniyetler Araştırması uzmanı Prof.Dr. Andrey Korotayev dahil bilim adamlarının hazırladığı “Kapsamlı sistem analizi ve dünya dinamiği modeli” isimli araştırmada, 2050 yılına doğru ülkede nüfus azalması konusu ele alındı.

Beş  tavsiye

Araştırmada Rusya’nın demografik konusunun dünyanın en zor sorunlarından biri olduğu kaydedildi. Rus bilim adamları, devlet politikasının tüm araçlarını kullanarak sorunun üstesinden gelinebileceğini savunuyor. Rus basınına konuşan Prof.Dr. Korotayev, “Bu, Rusya’nın sosyal ekonomik dinamiği modeli ve bilimsel program çerçevesinde yapılan ilk araştırma. Nüfus konusu, ekonomik kalkınmanın en güçlü faktörü sayılıyor.” dedi.

Rus bilim adamı, “Genel olarak bizim tahminlerimize göre, Rusya’da demografik nüfus azalmasını önlemek mümkün. Ama bunun için tüm bunları uygulamamız lazım: Skandinav ülkelerinde olduğu gibi alkole karşı katı politika uygulamak. Aile politikasıyla ilgili çalışmaları ciddi şekilde artırmak. Dünya Sağlık Örgütü’nün sigarayla mücadele bağlamındaki tavsiyelerini tam şekilde yerine getirmek. Ülkenin sağlık sistemini önemli ölçüde iyileştirmek. Doğum oranını artırmak. Burada yarım yamalak iş yapmak bile bizi kurtarmaz.” dedi.

Dört ilginç  senaryo

Rus bilim adamları araştırma raporunda gelecekteki nüfus azalmasıyla ilgili şöyle dört tahminde de bulunuyor: Eğer devlet demografik sorunla ilgili hiçbir önlem almazsa bu durumda ülkenin nüfusu 2050 yılına doğru 93,1 milyonun altına düşer. Eğer ülkeye normal göçmen akışı devam ederse bu rakam 99,5 milyon olabilir. Şayet fazla göçmen akışı yaşanırsa nüfus 114,2 milyon kişi olur. Bugün Rusya’nın nüfusu ise 140 milyon kişi.

Bilim adamlarının rapordaki en kötü senaryosuna göre, ülkede alkol lobisinin “zaferi” ve tıpkı 1990’lı yıllarda olduğu gibi doğum ve ölüm oranının yine kötüleşmesi durumunda nüfus sayısı (yabancı göçmen olmadan) 79,9 milyona düşer. Eğer normal göçmen akışı olursa bu rakam 85,8 milyon olur. Fazla göçmen akışı sağlanırsa bu durumda da 99,7 milyon kişi olur.

Eğer devlet alkole karşı amansız savaş uygularsa bu durumda nüfus 109,7 milyona düşer. Burada da aynı çizelge: Normal göçmen akışı durumunda nüfus 116,8 milyona iner. Fazla göçmen akışı sağlanması durumunda da 132,3 milyona düşer.

Sonuncu senaryo ise doğum oranıyla ilgili. Bunun adı da “iyimser senaryo.” Bu senaryoya göre, eğer devlet yukarıda belirtilen uygulamalarının yanısıra çok önemli faktör sayılan doğum oranını artırmak için de etkin politika uygularsa bu durumda nüfus 150,4 milyona (yabancı göçmen olmadan) çıkar. Normal yabancı göçmen akışında 158,8 milyon, fazla göçmen akışında ise 176,4 milyon olur. Ama bu senaryo çok “pahalı”. Doğum oranını artırmak için devlet kesenin ağzını fazlasıyla açması gerekecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan