Rusya polis memurlarını 'yalan makinesi' ile kontrol edecek

2

Rusya İçişleri Bakanlığı'nda başlatılan reform çerçevesinde polis memurları artık yalan makinesi ile kontrol edilmesi planlanıyor. İlk denemelerinin yapıldığı uygulamaya göre hem teşkilata girişte hem de kıdem değişikliklerinde yalan makinesinden yararlanılacak. Polisin suça karışma durumunda yine yalan makinesinin kullanılması gündemde.

İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Yuriy Draguntsov Rusya'nın resmi "Rossiyskaya Gazeta" gazetesine yaptığı açıklamada, "Yalan dedektörünün kullanılmasına izin veren yasal düzenleme gündemde. Biz belirli polis memurlarının psiko-fizyolojik testlerden de geçmeleri gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Bölümlerine 2009 yılı içinde polis memurlarına karşı 50 bin şikayetin geldiğini belirten Draguntsov, en az yarısının doğrulandığını kaydetti. Draguntsov, "Bu sonuç önceki yıla göre yüzde 50 daha fazla. 2009 yılı içinde 4 bine yakın polis memurunun suça karıştığı gerekçesiyle soruşturma açıldı." dedi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev Kasım ayında yaptığı bir konuşmada son zamanlarda ülkede polislerin suça karışma oranlarının arttığına işaret etmişti. Nurgaliyev, "Polis üniforması ile suç işleyen polis daha beter suçludur! Çünkü biz kendimiz polisten yardım bekliyoruz. Polisin vazifesi vatandaşın yardımına koşmaktır... Kurumumuzda “temizlik” süreci devam ediyor. Bizim bu suçlara sabrımız yok, bunları sakinlikle atlatmayacağız. Polisin işlediği her suç olayı benim için bir şahsi trajik olay. Vatandaşa saldıran polis üniforma giymiş bir suçludur ve tutuklanması lazım.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Polis şidetinin gündeme gelmesine yol açan vaka Nisan sonunda başkent Moskova'da Denis Yevsyukov adlı polis memurunun önce bindiği taksinin şoförünü öldürmesi, ardından daldığı marketteki insanlar üzerine kurşun yağdırarak üç kişiyi öldürmesi ile başlamıştı. Vahşi olay toplumda büyük tepkilere yol açmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan