Türkiye’den 5 yıldır kaçak meyve-sebze getiren Rus iş adamı tutuklandı

10

Rusya’nın Krosnodar bölgesinde bir Rus işadamının beş yıldır Türkiye’den sahte evraklarla kaçak meyve ve sebze getirdiği ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan iş adamının şimdiye kadar toplam 180 milyon dolarlık ürün getirdiği kaydedildi.

Rusya Federal Gümrük Servisi yetkilileri, ülkenin güneyindeki Soçi’de Türkiye’den 200 bin tondan fazla kaçak meyve ve sebze getirdiği belirtilen iş adamının kurduğu şebeke ile işlerini yürttüğü tespit edildi. Rus iş adamı göz altına alınırken, gümrük yetkilileri sahte evrakları incelemeye aldı.

Gümrük Servisi Güney Bölge Dairesi’nden yapılan açıklamada, “Yetkililerimiz Türkiye’den Rusya’ya kaçak meyve ve sebze getiren bir şebekeyi ortay çıkardı. Bir işadamının sahte evraklarla Rusya Federasyonu topraklarına kabak, domates, biber, şeftalı, üzüm ve başka meyve, sebzelerden oluşan 200 bin tondan fazla ürünü getirdiği belirlendi.” denildi.

Rus işadamına ait ofiste yapılan aramalarda da çok sayıda malın giriş ve çıkışları, fiyat ve sayılarıyla ilgili sahte evrak, ayrıca da yurtdışından mal gönderen şirketlere ait mühürler de bulundu. Tüm ürünler Rostov-na-Donu, Soçi ve Krosnodar kent pazarlarına gönderilerek yerel esnafa dağıtılıyordu.

Olayla ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 188. maddesi 1. bölümü kaçakçılık suçundan soruşturma açıldı. İş adamının beş yıla kadar hapsi isteniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan