Rusya yabancılara parmak izi uygulaması başlatıyor

7

Rusya'da çalışmak isteyen yabancı  vatanaşlar için bir taraftan kolaylıklar hazırlanırken, bir taraftan da güvenlik gerekçesi ile daha katı uygulamalar gündeme geliyor. 2012 yılında yürürlüğe girecek yeni kanuna göre çalışma izni için başvuran tüm yabancılardan parmak izleri alınması öngörülüyor.

Kanunu teklif eden Rusya Savcılık Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, 2009 yılı içinde ülkede yabancılar tarafından işlenen suç oranlarının yüzde 8 artmasını gerekçe gösterdi.

Parmak izlerinin özel bilgi bankasında depolanacağını anlatan Bastrıkin, "Yabancılar tarafından işlenen suçlar sürekli artıyor. Nedeni kriz etkisinde işlerini kaybetmeleri. Yeni önlemler suç oranını önleyecek." diye konuştu.

Federal Göç Servisi (FMS) verilerine göre geçtiğimiz yıl Rusya'da çalışma izni olan 11 milyon  işçinin çalıştığı tespit edilirken, yasa dışı göçün ortalama 5 milyona ulaştığı ifade edildi.

Bastrıkin göçmenlerin 60 bin suç  işlediğini öne sürerken bunlardan 53 binin BDT ülke vatandaşlarından oluştuğu kaydedildi. İşlenen suçların yarısı Moskova'da işlendiği belirtilirken, üçte birinin Moskova bölgesinde meydana geldiğinin altı çizildi.

Sağlık ve Sosyal Bakanlık raporunda ekonomik düşüşün yaşandığı Rusya'da şubat ayının ilk haftasında işisizliğin yüzde 1.8 artarak 2.2 milyona ulaştığı bildirildi.

"Her yabancı işçiden aylık bin ruble alalım"

Göçmenlerin kontrolünü sağlamak için bir başka yöntem ise Devlet Parlamentosu altkanadı Duma'dan geldi. Duma, yabancı işçilerin şahıslar için çalışmaları durumunda FMS'ye aylık 1000 ruble ödemeleri teklif edildi. Böylelikle yerel işçi piyasasına yardım edileceği ve göçmen haklarının korunmasına yol açacağı düşünülüyor.

Projenin mimarı Federal Konsey üyesi senatör Vladimir Slutsker teklifini şöyle izah ediyor: "Ekonomi sektörünü daha şefaf hale gelmesini sağlayacağız. Bu kuralların yerine getirilmesinden sonra federal ve yerel bütçeler yılda birkaç milyar ruble kazanabilir."

Rusya'da inşaat, temizlik ve başka düşük maaşlı pozisyonlarda 4 milyona yakın işçi çalışıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan