Moskova Konsolosluğunda işlemler artık daha konforlu ve daha hızlı

188

Moskova Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi'nde her gün yüzlerce vatandaşa hizmet verilmeye çalışılan dar alan rahatlatıldı. İşlemlerin artık daha konforlu ve daha hızlı hale geldiğini kaydeden konsolosluk açıklaması şu şekilde:

"Moskova Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’nde geçtiğimiz aylarda bazı yenileme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar sayesinde, aylık olarak ortalama 1.400-1.500 işlem hacmi bulunan Konsolosluk Şubesi’nde vatandaşlarımıza verilen hizmetin kalitesinin ve hızının arttırılması hedefleniyor.

Bu çerçevede, eskimiş olan diyafon sistemi değiştirildi ve bankolarda çalışan memurlar ile vatandaşlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak üzere, her bankoya kulaklıklı telefonlar yerleştirildi. Bu sayede memurlar aynı anda hem vatandaşlarla iletişimi sürdürüp, hem de işlemlerini hızlı bir biçimde yapabiliyorlar.

Ardından, Rusya’daki bir Türk inşaat şirketinin katkılarıyla iki yeni banko daha açıldı. Bekleme salonunda mevcut sandalyelerin sayısı da arttırılarak daha fazla vatandaşa oturarak sıralarını bekleme, işlemleri için gerekli formları doldurma imkanı sağlandı. Böylece vatandaşlar için daha ferah ve konforlu bir ortam yaratıldı.

Digitürk Avrasya şirketi bekleme salonuna Türk kanallarının izlenebildiği bir televizyon yerleştirdi.

Son olarak, “Sıramatik” sistemi geçtiğimiz hafta içerisinde kullanılmaya başlandı. Böylelikle vatandaşlarımızın artık sıra numarası aldıktan sonra bankoların önünde ayakta beklemelerine gerek kalmadı.

Konsolosluk_2_004Vatandaşlarımızın, sıra numarası  almadan önce bekleme salonundaki panoda yer alan bilgilere göre, yapacakları işlem için gerekli formları öğrenmeleri, yine bekleme salonundaki sepetten boş formları alarak doldurmaları gerekiyor. Böylece, kendilerine sıra geldiğinde işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanabilecek ve formları doldurmak için bir kez daha zaman kaybetmeleri önlenecek.

Vatandaşlarımızın daha hızlı hizmet almak için ise teknolojinin nimetlerinden biraz daha faydalanmaları gerekiyor. Vatandaşların www.konsolosluk.gov.tr internet sitesine girerek “e-konsolosluk” sistemine kaydolmaları halinde, yapacakları işlemle ilgili ayrıntılı bilgi alabilir, gerekli formları indirerek doldurabilir ve Konsolosluk Şubesi’ne tüm evrakları hazır bir biçimde gelebilirler. Bu sistem üzerinden ayrıca Konsolosluk Şubesi’ne e-posta gönderilmesi, şikayet ve dileklerin iletilmesi de mümkün.

Bu arada, bekleme salonunda cep telefonlarının kullanılmasının bilgisayar ve telefon sistemlerini yavaşlattığını bir kez daha hatırlatalım. Bu nedenle, Konsolosluk Şubesi’nde tamamı on-line işlemlerin süratli bir şekilde yürümesi ve vatandaş ile memurlar arasındaki iletişimin aksamaması açısından, vatandaşlarımızın bekleme salonunda cep telefonlarını kapatmaları önem taşıyor."

Kaynak: Cihan