Rus istihbarat Başkanı: Nevski trenini Kafkasyalı militanlar patlattı

2

Rus istihbarat servisi FSB Kasım ayında Rusya’da hızlı Nevski trenine yönelik terör saldırısının Kuzey Kafkasya’daki Said Buryatski’nin üye olduğu silahlı çetenin yaptığını duyurdu. Asıl ismi Aleksandr Tihomirov olan Buryatski dün Rus güvenlik güçlerinin yaptığı özel operasyon sonucunda öldürülmüştü. Rusya’ya bağlı Buryatya Cumhuriyeti kökenli Buryatski, Kuzey Kafkasya’daki militanların ideologu sayılıyordu.

Rus istihbarat servisi FSB Başkanı  Aleksandr Bortnikov, Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le bir araya gelerek Kasım ayında patlatılan Nevski hızlı treniyle ilgili yeni gelişmeleri aktardı. Medvedev’e bilgi veren Bortnikov, “Militanların ideologu ve öldürülen Said Buryatski’nin de üye olduğu silahlı çetenin Nevski trenine yönelik bombalı saldırıyla bağlantısı olduğunu ortaya çıkardık. Daha önce yaptığımız araştırmalarda İnguşetya’da bir silahlı çetenin bu terör saldırısıyla bağlantılı olmasından kuşkulanıyorduk. Operasyon ve soruşturmalar sonucunda ele geçirdiğimiz deliller tahminlerimizi doğru çıkardı. Nevski trenine yönelik saldırıyla ilgili olarak militanların DNA testleri de yapıldı. Tüm bu çalışmalar da çetenin söz konusu cinayette yer aldığını ortaya koyuyor.” dedi.

FSB Başkanı ele geçirilen tüm kanıtların Başsavcılık Soruşturma Komisyonu’na göndereceklerini de belirtti. Bortnikov, Buryatski’nin üye olduğu çetenin daha önce 15 korkunç cinayet işlediğini kaydederek, “Bu tehlikeli silahlı çeteyle ilgili olarak özel bir operasyon yapmayı kararlaştırdık. FSB’ye bağlı silahlı birlikler 2-3 Mart tarihlerinde Nazran’ın Ekojevo kasabasında (İnguşetya) bu operasyonu gerçekleştirdi.” diye konuştu.

Medvedev de yürütülen çalışmaların sonuna kadar yapılması talimatında bulunarak ele geçirilen delillerin mevcut soruşturma dosyasına eklenmesini istedi. Devlet Başkanı, özel operasyonda yer alan Rus güvenlik güçlerine madalya ile onurlandırılacağı vaadinde de bulundu.

Nevski hızlı treni 27 Kasım 2009'da patlatılmış; 28 kişi ölürken, 90’dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan