Protesto gösterisini önlemek için hayvanat bahçesini ücretsiz yaptılar

2

Rusya’nın Penza kentinde hükümet karşıtı protesto gösterisini engellemek için kent makamları ilginç bir girişimde bulundu: Penza Hayvanat Bahçesi’ne giriş bir günlüğüne ücretsiz yapıldı.

Penza kenti, son yıllarda en büyük protesto gösterisine sahne oldu. Kentin Sovyetski meydanına çıkan yaklaşık iki bin vatandaş hükümet karşıtı slogan atarak protestoda bulundu. Rusya Komünist Partisi ve Yabloko Penza bölge örgütleri tarafından organize edilen gösteride vatandaşlar Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Bölge Valisi Vasili Boçkarev ve Kent Belediye Başkanı Roman Çernov’un istifasını talep etti. Göstericiler son aylarda kamu hizmetlerine yapılan zamları da eleştirerek fiyat politikasıyla ilgili adil bir soruşturmanın yapılması talebinde bulundu.

Penza’da yayınlanan yerel gazetelerin iddiasına göre, kent makamları protesto gösterisine engel olabilmek için hayvanat bahçesini bir günlüğüne ücretsiz yaptı. Ayrıca, kentte parasız gezi turları da düzenlendi. Ama buna rağmen gösteriye fazla insanın katıldığı gelen haberler arasında. Gösteriyle ilgili açıklama yapan Penza Emniyet Müdürlüğü, olayda 300 kişinin yer aldığını belirtti. Penza Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Vatandaşlar her zamanki gibi sadece meydanda toplandı, muhabbet eti ve sonra da ayrıldı.” denildi.

Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın Kaliningrad kentinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilere yaklaşık on bin kişi katılarak Başbakan Putin’in istifasını talep etmişti. Daha sonra Samara (bin kişi), İrkutsk (iki bin kişi) ve Arhangelsk (bin beş yüz) kentlerinde de benzer gösteriler düzenlenmişti. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan