Rus kilisesi mahkumlar için yeni birim kuruyor

3

Rusya Ortodoks Kilisesi, cezaevinde görev yapacak papazlarla ilgili özel bir birim kuruyor. Rus kilisesi, ülkedeki kültür kurumlarıyla işbirliğini artırmak amacıyla Kültür Konseyi kurmaya da karar verdi.

Rusya Ortodoks Kilisesi Enformasyon Dairesi Başkanı Vladimir Legoyda, yakın zamanda kurumsal olarak bazı değişiklikler yapacaklarını belirtti. Legoyda, bu çalışmalar çerçevesinde ülkedeki cezaevlerinde görev yapacak papazlarla ilgili özel bir birimin kurulacağını da kaydetti. Kilise yetkilisi, “Cezaevinde görevli kilise yetkilileri için özel bir daire oluşturmayı kararlaştırdık. Kiliseye bağlı olarak faaliyet gösterecek olan bu kurum ceza evlerinde dini ibadet, ayin ve bu gibi konuları çözmeyi öngörüyor.” dedi.

Legoyda, ayrıca ülkedeki çeşitli kültür kurumlarıyla işbirliği ve diyalogu geliştirmek amacıyla Kilise Kültür Konseyi kuracaklarını da sözlerine ekledi. Kilise yetkilisi, “Yetimhane ve çocuklarla ilgili de özel komisyon kurmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Rusya’nın Tomsk bölgesinde daha önce de polis-kilise işbirliği çerçevesinde her karakolda bir papazın görev yapması kararlaştırılmıştı. Tomsk Emniyet Müdürlüğü, güvenlik güçlerinde yapılacak reformlara atıfta bulunarak polislerin ahlaki ve etik değerler açısından yetiştirilmelerine ihtiyaç olduğunu belirtmişti. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan