Rus motorcular sezonu açtı

59

Havaların ısınmasıyla Moskova’da Rus motorcular 2010 yılı sezonunu açtı. Gece saatlerinde Moskova yollarına çıkan motorcu ordusu veya başka bir adıyla “Gece Kurtları” başkent trafiğinin renkli ve sesli manzarasını da oluşturdu.

Moskova’nın Nijni Mnevnik semtinde “ana karargahları” bulunan Rus motorcular toplu halde yola çıkarak başkentin en yüksek tepesi Vorobyovo Gorı’ya (Serçe Dağı) hareket etti. Rus basınına konuşan Rusya motorcular lideri ve Hirurg lakablı Aleksandt Zadostanov, gezi turunda 300-500 arası motorun yer alabileceğini belirtti. Zadostanov sezon açılışıyla ilgili Moskova Trafik Emniyet Müdürlüğü’nü de daha önce bilgilendirildiğini kaydetti.

Gezi turunda Rus motorcuları  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen “meslektaşları” da yalnız bırakmadı. Gezi turunda havai fişekli gösteri de yapıldı. Gece Kurtları 1989 yılında kurulmuştu. Ve eski Sovyet coğrafyasının ilk kurulan motorcu kuruluşu oldu.

Rus motorcuları Ortodoks Kilisesi ile de işbirliği yapıyor. Geçtiğimiz hafta Moskova’da kilise ve motorcu merkezi yetkililer “Kilise ve gençlik” konulu konferans da düzenlemişti. Konferansta konuşan Rusya Ortodoks Kilisesi Gençlik Masası Başkanı papaz Dmitri Perşin, motorcuların yollarda “kötülüğün” olmaması için de mücadele ettiğine dikkat çekmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de bir kaç ay önce Rus motorcuların “ana kararhagına” sürpriz bir ziyaret yapmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

RIA-631279-moskova_motor_2 RIA-631279-moskova_motor_3