Moskova Belediye Başkanı Lujkov, Jirinovski’den 1 milyon ruble tazminat kazandı

1

Aşırı sağçı Rusya Liberal Demokrat Partisi başkanı Vladimir Jirinovski, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un kendisine karşı açtığı davayı kaybetti. Mahkeme kararıyla Lujkov’a 1 milyon ruble (35 bin dolar) tazminat ödeyecek Jirinovski, Belediye Başkanı’nı “yolsuzluk ve mafya” ile suçlamıştı.

Moskova Savelyovski mahkemesi, Lujkov’a ağır suçlama ve hakaretlerde bulunduğu gerekçesiyle Jirinovski’ye bir milyon rublelik para cezası kesti. Mahkeme, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı görevini de yürüten Jirinovski’nin Lujkov’a parayı ödemesi talebinde bulundu. Aşırı sağcı liderin avukatı Sergey Belyak parayı kısmen ödediklerini belirterek, “Jirinovski’ye, Lujkov ve Moskova Belediyesi lehine 500 bin ruble ödettirdiler.” dedi. Mahkeme çıkışında da Jirinovski, Moskova kent mahkeme sistemini de eleştirerek, “Yolsuzluk her yerde” diye eleştiride bulundu.

Belediye Başkanı Yuri Lujkov, 13 Kasım’ta Jirinovski ve Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu (VGTRK) hakkında 5 milyon ruble (175 bin dolar) tazminat davası açmıştı. Lujkov’un Jirinovski’nin Ekim ayında Vesti haber programında kendisine karşı kullandığı ifadelerle ilgili olarak kendi onur ve haysiyetinin korunması adına tazminat davası açtığını belirtmişti.

24-25 Ekim tarihlerinde resmi Rossiya televizyon kanalının hafta sonu haberlerinde Jirinovski Moskova Belediyesi’ni ağır eleştirerek, “Moskova belediyesi mafya ve yolsuzluğun kaynağı! Hepsi de bir kişiyle, Moskova Belediye Başkanı’ya ilgili!” diye ithamlarda bulunmuştu. Belediye Başkanı Jirinovski’nin iddialarını “yalan ve gerçekle bağdaşmayan bilgiler” olarak nitelendirmişti.

Dava dilekçesinde, “Bu açıklamalar ayrıca Belediye Başkanı’nın onur ve hassasiyetini lekeledi. Moskova Belediyesi’yle ilgili “yolsuzluk ve suç kaynağı” gibi ifadelerin televizyon kanalı aracılığıyla yayımı da doğru değildir.” denildi. Moskova Belediyesi ayrıca, Jirinovski’nin bu açıklamalarının yalan olduğuyla ilgili tekzibin de devlet televizyon ve radyo kurumundan yayınlanmasını istemişti.

Geçen hafta da Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Duma’daki yıllık konuşmasının ardından kürsüye çıkan Jirinovski yine Belediye Başkanı Lujkov’u “mafya ve yolsuzlukla” ve yurtdışındaki kendi adamlarına “para kaçırmakla” suçlamıştı. Bunun üzerine Putin, “Sayın Jirinovski bu konuda yanılıyor” diye tepki vermişti. Moskova Belediye Başkanlığı  ile yakınlığı bilinen Rus Tv Tsentr televizyonu, Pazar haberleri programında Jirinovski-Lujkov kavgasının perde arkasını anlattı. Programda, daha önce Jirinovski’nin “parti arazisi” adına kendisi ve bazı yakın milletvekilleri için arsa ve ihale isteğine Lujkov’un yeşil ışık yakmadığı iddia edildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan