Rus diş hekimi çektiği dişlerden minyatür heykel yapıyor

251

Bir çok insan diş hekimini ziyaret etmekten çekinir. Ancak Sibirya'da bir diş hekimi cerrahisini sanatsal bir yol ile gerçekleştirerek hastaları kendisine çekiyor. Diş hekimi Igor Tsarik kötü dişlerden heykeller oluşturuyor.

Igor Tsarik günü hemen hemen diğer diş hekimleri gibi başlıyor: delme, kavite mühürleme v.s., fakat diş çekme Tsarik'in favori işlemlerinden. Cünkü Tsarik diş sahiplerinden çok, dişin kendisiyle uğraşmayı daha çok seviyor.

Küçük bir atölye sahibi olan Tsarik burada dişi sanat haline dönüştürüyor. Bunun için Tsarik matkapla dişe bir kaç dokunuş, biraz ısı ve bir damla lekeye ihtiyacı var. Ve üzerine birkaç saat çalışmanın ardından 'Netsuke' adı verilen dişten yapılmış minyatür heykel hazır.

Müşterilerin dişleriyle ilgili ne tür heykelin yapılması konusunda kararı kendilerinin alabildiğini anlatan Tsarik, bir defasında dünyanın öbür ucundan - New York'tan bir müşterinin kendisine başvurduğunu anlattı. Tsarik, “New York'tan gelen adam annesinin dişini getirdi ve bana onunla bir şeyler yapmamı istedi. Ben dişten Hz. Meyrem heykelini yaptım. Adam çok sevindi” dedi.

18 yıldır diş çeken hekimin kolleksiyonu 300 parçayı aştı, ancak heykellerin tamamı sergilenmiyor. Bazı müşterilerin sanatını yanlış yorumlayabileceğinden endişelenen Tsarik bir defasında dişinin Afrika figürüne dönüştüğününü gören kadının bayıldığını anlattı.

Tsarik tutkusu haline gelen bu garip sanatından vazgeçmeyi düşünmediğini belirterek, üç yaşında çektiği ilk dişin hikayesini anlattı. Fotoğrafta tahta atın dişine müdahale ederken çekilen fotoğrafı gösteren Tsarik “İşte bu benim ilk dental prosedürüm. Benim ilk kurbanım. İlk çektiğim diş tahta diş idi.” diye konuştu.

Dis_heykel01 Dis_heykel03

Yurt dışından gelenler var

Tsarik'in eşi Anna ise eşinin sanatsal düşüncelerine hakkında felsefi açıdan yaklaşıyor. Fakat diş heykellerini gören insanların çok farklı şekkilerde tepki verdiklerini anlatan Anna, “Kimi görüdüğü zaman 'Vay be!' diyerek hayran oluyor, kimisi 'Dişten değil mi, iğrenç' diyerek de tepki veriyor. O zaman da bu dişlerin çok iyi bir şekilde dezenfekte edildiğini anlatmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.


Çocuk müşteriler ise Tsarik'in oluşturduğu hekellerin en büyük hayranları oldukları görülüyor. Dişçiye ilk defa gelen Maşa Tsarik'in kolleksiyonu sayesinde dişlerinin kendisine birer oyuncak olarak iade edileceğini öğrendiği için muayeneye rahat ikna edildi.

Öte yandan Tsarik her müşteri karşısında ikilem yaşamak zorunda kalıyor. Bir yandan sanatçı ruhu daha fazla dişe sahip olmak isterken, diğer yandan bir doktor olduğunu ve dişleri iyileştirmesi gerektiği bilincini taşıyor. Ama tabii ki o bir diş hekimi, ve önceliğinin hastanın rahatsızlığını iyileştirmek olduğunu biliyor ve bu görevini yerine getiriyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan