Medvedev'den 17 çocuklu anne babaya 'Kahraman Aile' ödülü

10

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rus halkından geleneksel geniş Rus aile yapısına dönmelerini istedi. Kremlin'de gerçekleşen 'Kahraman Aile Ödülü' törenine katılan Medvedev, en az 88 çocukla Kremlin'e gelen sekiz aileyi ödüllendirdi.

İlk kez 2008'de başlatılan ödül uygulaması ile Rusya nüfusundaki geriye gidişin durdurulması, geleneksel aile yapısının korunması ve aile içi eğitimin geliştirilmesi hedefleniyor. Törende altısı kendi, 19'u da başka ailelerin olmak üzere 25 çocuğun yetişmesi için çalışan Krasnadar bölgesinden Lyudmila ve Nikolay Nikoleyenko ailesi ilgi odağı oldu. Medvedev ödül vermek için Moskova Bölgesi'nden 17 çocuğun anne babası olan Tatyana ve Nikolay Saltikovs ailesini de yanına çağırdı.

Medvedev törende yaptığı konuşmada çocuklarını yetiştirmek için çaba sarfeden anne ve babaları  canı gönülden kutladığını ifade ederek, "Çocuklarınızın yetişmesi için ne kadar büyük fedakarlıklara katlandığınızı biliyorum... Geleneksel olarak aile yapımızda çok çocuklu yapı var. Çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Diğer yandan, ebeveyn için çocuklarla meşgul olmaktan daha neşeli ve zevkli bir olay da yoktur." dedi.

Salonda oturan tüm anne ve babaların hallerinden memnun olduklarını kaydeden Rusya lideri, halkı geleneksel aile yapısına sahip çıkmaya çağırdı. Aileye ve çocuklara yönelik destek programlarının sonuç vermeye başladığına işaret eden Medvedev, bundan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Doğum oranlarının artmaya başladığını, Ocak-Mart döneminde 428 bin çocuğun dünyaya geldiğini ifade eden Rusya lideri, bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 daha fazla olduğunu söyledi. Son yirmi yıl içinde oluşan nüfus sorununda terse gidişin durdurulması gerektiğini kaydeden Rusya lideri, "Ancak açık konuşmak gerekirse bu nüfus artışı memnuniyet verici değil. Basit bir şekilde küçülüyoruz. Bu gidişin tersine çevrilmesini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-682582-MedvedevGenisAile3 RIA-682582-MedvedevGenisAile5