Kremlin'in sıcağına dayanamayan Japon turist öldü

2

Yaşlı bir Japon turist Moskova’da aşırı sıcak havaya dayanamayarak Kremlin duvarı önünde hayatını kaybetti. Moskova’da bu hafta 35 dereceye kadar hava sıcaklığı beklenirken, başkentte serinlemek için suya giren vatandaşlardan da 74’nün boğulduğu gelen haberler arasında.

Rus güvenlik güçlerinden basına yapılan açıklamada, 75 yaşındaki bir Japon turistin Kremlin Sarayı  içinde turistik gezi sırasında aniden fenalaşarak yere yıkıldığı belirtildi. Polis yetkilisi, “Japon turist Kremlin’in Borovistki kapısı yanında yere yıkılarak hayatını kaybetti. İlk bilgilere göre, turistin ölüm nedeni kalp-damar yetersizliği. Buna da başkentteki sıcak hava neden olabilir.” dedi.

Serinlemek için suya girenler ölüyor

Moskova’da aşırı sıcak hava yüzünden serinlemek için su kanalı, göl ve havuzlara giren vatandaşlardan 15’i geçtiğimiz hafta sonu boğularak öldü. Rus basınında yer alan haberlerde altı kişinin Cuma, dört kişinin Cumartesi ve beş vatandaşın da Pazar günü boğulduğu yer aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, “Sıcak havadan bunalarak serinlemek isteyen vatandaşlar ilkel yöntemlerle suya dalıyor. Boğulanlardan çoğu alkollü olarak suya girmiş. Ölenlerin yüzde 90’ı da erkek.” diye konuştu.

Yetkililer Moskova’da 1 Temmuz'dan bu yana 74 kişinin boğulduğunu belirtirken, bu sayının geçen yıl Temmuz ayında 50 kişi olduğu da kaydedildi. Rusya’da geçtiğimiz hafta içinde sudan boğulanların sayısı ise toplam 65. Ülke Acil Durum Bakanlığı uzmanları bu sayının aynı günlerde yangınlarda ölenlerden (35) fazla olduğuna da dikkat çekiyor.

Moskova’da sıcaklık 35 dereceyi bulacak

Moskova'da hava sıcaklığının hafta sonunda 35 dereceye ulaşacağı da belirtiliyor. Başkentte son 29 yılın en sıcak  günleri yaşanırken meteoroloji yetkilileri bu hafta da vatandaşların sıcaklıklara karşı dikkatli olması hususunda uyarıda bulundu. Moskova'da nefes almak güçleşirken, başkenteki aşırı sıcağın etkisiyle bazı karayollarında asfalt da eridi.

Uzmanlar 26 Haziran gününde görülen sıcak havanın (32.4 derece) 1917 ve 1949 yıllarındaki 31.6 derecelik sıcaklık rekorunu aştığını da ifade ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan