Rusya'da sokak çocuklarının sirk gösterisi nefes kesti

46

Rusya'da  özel program sayesinde sokakta terkedilmiş çocuklarının yetenekleri teşvik edilerek sanatçı kimlikleri ortaya çıkartılıyor.

'Upsala Sirk' projesi sayesinde akrobasi, hokkabazlık, şarkı ve dans dersleri alan çocuklar daha sonra yeteneklerini uluslararası turlarda sergileme imkanı buluyor. 'Upsala'ya gelen çocukların tamamı projeye katılmadan önce tüm zamanlarını sokakta geçiriyordu. Şu anda ise bu çocuklar yetenekleri ve özverili çalışmalarıyla izleyicileri çekebilmek için şahsi performanslarını hazırlıyor.

Akrabaları tarafından sokaklara terkedilen çocukların yeni aile edindiği 'Upsala' projesi her hangi bir mali destek ya da örgütsel deneyime sahip olmayan bir düzine insanının coşkusu sayesinde başladı. Farklı alanlardan: akrobasi antrenör, eğitim, tıp, psikoloji ve sosyoloji uzmanları bir araya gelerek sanatın sihiriyle sosyal problemi çözebileceklerini inanarak yola koyuldu.

Sirkin sergilediği gösterilerde 7 ila 18 yaş arasında değişen 70 çocuklu grup akrobasi, pandomim, modern dans ve hokkabazlığın en güzel örnekleri yer alıyor.

Çocuklar için sirk sadece hobiden ibaret değil, onlar burada sorumluluğu ve birlikte çalışmayı öğreniyor. Sirkte kullanılan dekorasyon bile çocukların elleriyle yapılıyor.

Upsala projesinde yer alan çocuklar Uluslararası festivallere katılarak çeşitli ödüllere layık görüldü. Almanya, Belçika, İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerini ziyaret etme imkanı bulan genç sanatçılar, her gösteri için zorlu hazırlıklardan geçiyor. Haftanın altı gününü provalarda geçiren bu çocuklar için çalışma yorucu olsa da, sokaklarda geçirdikleri zor günleri hatırlayarak oldukça sabırlı davranıyor.

Projenin en büyük başarısını  çocukların özgüven kazanmış olmalarını anlatan Upsala Sirk müdürü Larisa Afanasyeva, “Buradaki çalışmalarda, provalardan çocuklar çok yoruluyor, ancak sonucunda en büyük kazancımız çocukların kendileri inanmaya başlamaları, başarılarına ve güçlerine inanmaları, bir birilerine saygı duymayı öğrenmeleri.” şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan