Rus gazeye göre telefonunuzun dinlendiğini anlamanın beş yolu

10

Rus ajanların ABD'de yakalanması  ve Soğuk Savaş yıllarını aratmayan bir operasyonla takas edilmesi, bilgilerin gizlice elde edilmesi ile ilgili tartışmaları  yeniden başlattı. Rusya'da yayınlanan Argumentı i Faktı gazetesi özellikle casus yazılımlarla telefonların dinlenilebileceğine dikkat çekti. Uzmanından aldığı bilgileri aktaran gazeteye göre, telefonda oluşan beş değişiklik dinleniliyor olma ihtimalini güçlendiriyor.

Gazeteye göre, bir başkasının cep telefonuna casus dinleme programı yerleştirmek çok kolay. Dolayısıyla kimse sizin telefonunuzun şimdi dinlenmediği garantisini veremez. Kaçak dinlemelerin büyük çoğunluğu da bu yolla yapılıyor. Size gelen bir mesajı cevaplamanız, ya da indirdiğiniz herhangi bir müzik ve video ile casus program da cebinize yerleşebilir.

Rus gazeteye göre uydu aracılığı ile dinlemek ancak istihbarat servisleri ve mahkeme kararları ile mümkün.

Cebinizin dinlenildiğini anlamanın  beş yolu;

1-Telefon pilinin sıcaklığının yüksek olması

Eğer telefonunuzun pili sıcaksa, aktif kullanılıyor demek. Telefonla konuştuğunuz zaman bu normal. Ama iki saat içinde telefonla kimse elini dokunmamışsa ve alet sımsıcaksa demek ki içeride bir şeyler oluyor. Örneğin casus programı çalışıyor.

2-Telefonun şarjı çabuk bitiyor

Telefonu fazla kullanmadığınız sürece şarjınız çabuk bitiyorsa bu şu anlama geliyor: İçeride “tehikeli” ek bir cisim dolaşıyor. Ama şunu unutmamak lazım: zamanla şarj aletleri yıpranıyor ve bu durumda şarjın çabuk bitmesi de normal. Ama üç günü aşkın süreyle çalışan şarjın bir hafta sonra ancak 1 gün çalışması normal sayılmaz.

3-Telefonunuzu kapatırken gecikme durumu

Dikkat! Telefonunuzu kapatırken eğer bu süre epey zaman alıyorsa ve ışık yanmaya devam ediyorsa demek ki telefonda bir şeyler var. Telefon kapanırken ışığın da eş zamanlı sönmesi gerekiyor.

4-Telefonda genel tuhaf durumlar

Eğer telefonunuz kendi kendiliğine ekran ışığını yakıyorsa, kapanıyorsa ve genelde başka tuhaf özellikler yaşanıyorsa demek ki biri sizi dinliyor.

5- Telefonda cızırtı  sesleri

Telefonla biriyle konuştuğunuz zaman cızırtlı veya başka gürültülü sesler geliyor. Bazen ses sinyal kabulünün kötü çalışmasından da kaynaklanabilir. Ama bu durum sürekli devam ederse telefon dinleniyor anlamına geliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan