Rusya'da kilise yağmur duasına çıktı

0

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ülkenin dört bir yanında devam eden yangınların durması ve yağmur için halkı duaya çağırdı. Kiliselerle birlikte harekete geçen inananlar, 30'dan fazla insanın öldüğü yangınların sona ermesi ve yağmur yağması için kırsallarda toplanarak dua etti.

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklara dikkate çeken Kirill, yangınların en çok etkilendiği Nijni Novgorod bölgesinde incelemelerde bulundu. Burada inananlarla birlikte dua eden Kirill, "Ülkemize keder ve üzüntü hakim. Yaşamını yitirenler var. Yüzlerce aile evlerini kaybetti. Aralarında çocukların da olduğu binlerce kişi korumasız kaldı..." değerlendirmesinde bulundu. Kirill, "Toprağımıza yağmurun inmesi için tüm inananları duaya davet ediyorum" dedi.

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeni ile çıkan yangınlar genişlemeye devam ediyor. Son olarak Olağanüstü Hal Bakanlığı'nın verilerine göre 771 ayrı bölgede yangınlar sürüyor. Rusya'nın 14 ayrı bölgesinde etkili olan yangınlar nedeni ile bin 875 konut kül oldu. Toplam zarar ise 4,6 milyar ruble (150 milyon dolar). 1972'den bu yana en kurak yaz mevsiminin yaşandığı ülkede, son beş haftadır hava sıcaklıkları 35 derecenin üzerinde. Önümüzdeki günlerde de kısa sürede hava sıcaklıklarının düşmesi beklenmiyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin bütçeden 5 milyar ruble (165 milyon dolar) bütçe ayrılmasını istedi. Evleri yok olan aileler için 3 milyon ruble (100 bin dolar) ve yaşamlarını yitirenler için de 1 milyon ruble (33 bin dolar) ödeme yapılacak. Putin, yok olan kasabaların yeniden inşası için 1 Kasım'a kadar süre tanıdı.

İnterfax Basın Merkezinde geçn hafta düzenlenen toplantıda konuşma yapan Rus Ortodoks Kilisesi Toplum İlişkileri Sorumlusu Vsevolod Çaplin, sıcaklıkların kendiliğinden gelmediğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi. Çaplin, “İnsanlar şunu anlıyor: acaba doğru yaşıyor muyuz? Bir birimize yardım ediyor muyuz?” sorusunu yöneltmişti.

Aşırı sıcaklığın insanlara acziyetlerini hatırlattığının altını çizen Çaplin, “Ara sıra bazı gazetelerde sıcaklığın Allah'ın insanlara gönderdiği ceza olarak verilmeye çalışılıyor. Bu çok basit bir yaklaşım. Bence bu konuya böyle bakılmamalı. Bu tabii ki bir ceza değil, ancak insan ahireti unutmamalı” şeklinde konuşmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-732780-Kilise_yagmur_duasinda_2 RIA-732780-Kilise_yagmur_duasinda_3

RIA-732780-Kilise_yagmur_duasinda_4 RIA-732780-Kilise_yagmur_duasinda_5