Rus bürokratlar, Medvedev’e doğum günü hediyesi almaktan korkuyor

6

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 45. doğum gününü (14 Eylül 1965) kutlarken, bazı üst düzey yetkililer Başkan’a hediye almaktan korkuyor. Medvedev yolsuzluğa ve iş yerinde pahalı hediyelerin verilmesine kesinlikle karşı çıkan biri olarak tanınıyor.

Başkan Medvedev doğum gününü  ülkenin Karadeniz kıyısı Soçi kentinde aile ve yakın dostlarıyla birlikte kutlamaya hazırlanıyor. Ayrıca, Rusya liderinin Salı günü çalışma programında herhangi yoğun bir ziyaret de planlanmadı. Medvedev, daha önce yaptığı açıklamada, doğum gününün kendisi için bir aile bayramı olduğunu vurgulamıştı. Başkan kendi samimi sözlerini şöyle aktarmıştı: “Çalışma nedeniyle yakınlarıma vakit ayıramıyorum. Ve doğum günü birlikte olmamıza iyi bir vesile.”

Medvedev, hediye seviyor, ama...

Ailesi ve yakınları Medvedev’in doğum günü kutlamasına hazırlanırken, bazı üst düzey yetkililer, siyasiler Başkan’a hediye vermekten de endişe ediyor. Rus basınının yorumuna göre, bunun nedeni Medvedev’in yolsuzluğa ve pahalı hediyelerin verilmesine savaş açması. Gerçi Medvedev daha önce yaptğı açıklamalarında hediye almayı sevdiğini, ama bunun yanında en fazla da ilgiye değer verdiğini söylemişti. Şimdi bu durumda Rus bürokratlar, Medvedev’i kutlamak için yazılı tebrik mesajı göndermeyi tercih ediyor. Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Devlet Başkanı’na hediye verilmesini “doğru bulmuyor”. Jirinovski, “Medvedev’in doğum gününde kendisine tebrik telgrafı çekeceğim. Hediye ise yolsuzluğun bir elameti niteliğinde! Zaten ben muhalifim, hangi hediyeden bahsedebilirim ki?” dedi.

Putin hediye aldı

Kirov Bölge Valisi Nikita Belıh ise Twitter üzerinden Başkan’ı “imalı” olarak kutlamaya hazırlanıyor. Devlet Konseyi toplantısında Medvedev, Vali Belıh’ı Twitter’da mesajlaştığı gerekçesiyle “azarlamıştı”.

Sadece Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Medvedev’e doğum günü “sürprizi” yapmaya hazırlanıyor. Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Başbakan’ın Medvedev’e hediye aldığını belirtti. Fakat hediyelik eşyanın ne olduğunu ise söylemedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan