Saatinizi geri almayı unutmayın!

1

Rusya'da 31 Ekim tarihinde (Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece) saat 03.00'da  yaz saati uygulaması sona eriyor. Ülke genelinde saatler bir saat geri alınacak.

Yaz saati uygulamasına her yıl mart ayının son pazar günü geçiliyor. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla faydalanılması, elektriğin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Yaz saati uygulaması her yılın Ekim ayının son haftasında sona eriyor.

Yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması  hedefleniyor. Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

Yaz saati uygulamasıyla her yıl ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor.

Doktorlar yaz ve kış saati uygulamalarının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olduğu üzerinde tartışmalara devam ederken bir kısım doktorlar insanların kalp sağlığı ve kan dolaşımı üzerinde farklı zaman uygulamasının önemli sorunlar oluşturabileceğini savunuyor.

Öte yandan Şubat ayında Rusya parlamentosu üst kanadı Federal Konsey'den bir grup milletvekilleri 'yaz saati' uygulamasının kaldırılmasını teklif etmişti.

Federal Konsey sanayi komitesi Başkanı  Valentin Zavadnikov, "Araştırma saatlerin bir saat ileriye alınması  hastalıkların artmasına, trafik kazalarına ve intihar girişimlerine bile yol açabildiğini gösterdi. Bu verileri dikkate alarak kanun tasarısını hazırladık." açıklamalarda bulunmuştu. Fakat Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in desteğine rağmen tasarı ile ilgili henüz bir gelişme sağlanamadı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan