Moskova'da görkemli Cumhuriyet kutlaması - ÖZEL

1

Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşunu 87'inci yılı kutlamaları Rusya'nın başkenti Moskova'da Swissotel'de yüzlerce kişinin katıldığı görkemli bir resepsiyonla kutlandı. Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin'in tebrikleri kabul ettiği geceye Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Türkiye Dostluk Grubu Başkanı İldar Gilmutdinov, Azerbaycan Moskova Büyükelçisi Polat Bülbüloğlu, Kazakistan Moskova Büyükelçisi Zautbek Turisbekov, çok sayıda diplomat, akademisyen ve Moskova'da yerleşik Türk toplumu katıldı.Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamada bulunan Sezgin Moskova'da Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamanın ayrı bir anlamı olduğunu, Rusya-Türkiye ilişkilerinin tarihinin Cumhuriyetimizle yaşıt olduğunu söyledi. Rus dostlar, Türk vatandaşlar ve diğer ülkelerden gelen misafirlerle bir araya gelmenin memnuniyet verici olduğunu hatırlatan Büyükelçi Sezgin, "Rusya ile de dostluğumuz pekişiyor, artıyor. Hem siyasi hem ekonomik ilişkilerimiz gayet kuvvetli bir şekilde gelişiyor" dedi.

Vizeler yakın zamanda kalkar

Rusya ve Türkiye arasında büyük projelerin uygulama aşamasında olduğunu ve özel sektörün de çok başarılı çalışmalarının olduğunu hatırlatan Sezgin, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalara önümüzdeki günlerde yenilerinin ekleneceğini ifade etti. İki yakın komşu ülkenin birbirine ekonomik açıdan daha bağımlı hale geleceğini vurgulayan Büyükelçi, bir aylık süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılması ile ilgili anlaşmanın iki ülke parlamentolarından yakın zamanda geçeceğini söyledi. Büyükelçi iki ülkenin de bu konuda kuvvetli ve anlamlı bir iradelerinin olduğunu hatırlattı.

Duma milletvekili: Bu bizim de bayramımız

Uzun bir kuyrakta bekleyerek insanların bayram tebrik etmeleri ve Türkiye'nin dostlarının çokluğunu görmek kendilerini memnun ettiğini kaydeden Duma Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Gilmutdinov, iki ülkenin birbirine muhtaç olduğunu, tarihi ve kültürel alanlar dahil bir çok yönden benzerliklerinin olduğuna işaret etti. Rusya milletvekiline göre Cumhuriyet Bayramı sadece Turkiye’nin değil, Türkiye’yi seven ve dostu olan herkesin bayramı.

Türk halkının Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik eden Azerbaycan Büyükelçisi Bülbüloğlu, "Biz Asya, Kafkasya ve Müslüman ülkelerin büyükelçileri olarak birbirlerimizi tebrik ederiz. Bugün Türkiye Büyükelçisi’nin daveti üzerine burada bulunmaktayız. Bütün Türkiye’yin ve Türk halkının Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyoruz ve Moskova’dan sıcak selamlarımızı iletiyoruz" ifadelerini kullandı. Kazakistan Moskova Büykelçisi Turisbekov da, "Türk, Kazak ve Azeri halkı hepsi kardeştir, birbirimize çok yakınız dili, dini bir haklardanız. Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyoruz" şeklinde duygularını ifade etti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan