Rusya Nazi reklamı yapan 16 bin 600 defteri imha edecek

6

Rusya’nın Penza bölgesinde İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi uçak pilotlarını “öven” reklam sayfalarının bulunduğu okul defterleri vatandaşların sert tepkisine neden oldu. Bölge savcılığı defterlerin toplatılması ve imha edilmesi yönünde çalışma başlatılırken, öğrenciler satın aldıkları defterleri yetkililere teslim etmeye başladı.

Penza bölgesinde okul öğrencileri için satışa çıkarılan defterlerde Nazi savaş pilotlarını öven ifadeler bulundu. Defterin arka kapağında kaydedilen yazıda genel olarak savaş pilotları anlatılırken, Nazi pilotlarının “en iyi” olduğu vurgulandı. Yazıda, “İkinci Dünya Savaşı’nın en iyi pilotları Almanlardı. Özellikle Doğu Cephesi’nde bize karşı savaşan ve uçaklarımızı vuran pilotlar en başarılıları. Üstelik rakamlar da akılları durduracak şekilde: Bizim en iyi 15 savaş pilotumuz 41-62 Alman uçağını vurduğu halde, en iyi 15 Alman pilotu 203-352 Sovyet uçağını vuruyordu” denildi.

Firma özür diledi

Defterdeki Nazi övgüleri internete düşünce, vatandaşlar olaya tepki gösterdi. Tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan defter üretici şirketin Satış Müdürü Roman Nekrasov, “Böyle yazılar içeren defter serisi satıştan kaldırılmış bulunuyor. Yazı dizaynını hazırlayan şahıs ise artık firmamızda çalışmıyor. Yazıdan dolayı sizlerden özür diliyoruz” dedi.

Penza Devlet Müzesi yetkilisi Gennadi Tambovtsev de yazıda iddia edilen rakamların abartılı olduğunu kaydetti. Penza Bölge Savcılığı, defterin yazısıyla ilgili harekete geçti. Savcılık yetkilisi Yuliya Lekarenko, “Bölge eğitim yetkilileri ve tarihçilerle durumu mercek altına aldık. Bu tür bilgilerin okul defterlerinde yer almasının ne kadar doğru olup olmadığını analize ettik. Neticede bunun kabul edilemez olduğuna karar verildi. Firmaya ibraz yazısı gönderildi. Defterlerin satışı yasaklanacak, elde kalan serisi ise imha edilecek. Yazıların yer aldığı defter sayısı 16 bin 600. Sadece bin 980 adet satılmış. Sorumlular gerekli cezayı alacak” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan